Universal nutrition BCAA

BCAA od výrobcu Universal nutrition je kategória produktov s obsahom aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA) v podobe leucínu, izoleucínu a valínu. Tieto aminokyseliny patria medzi esenciálne, čo znamená, že si ich naše telo nedokáže samo vyrobiť. Preto je nutné ich pravidelné dopĺňanie stravou alebo pomocou doplnkov. Z aminokyselín sa potom v tele tvoria bielkoviny, ktoré sú základnou zložkou svalového tkaniva. Sú tak dôležité pre jej rast aj regeneráciu.

Samotné BCAA sa potom rýchlo trávia, a môžu tak slúžiť aj ako zdroj energie pri športovej aktivite. Vďaka tomu môžu chrániť svalovú hmotu pred spálením na energiu, čo prispieva k antikatabolickým účinkom BCAA. Doplnky s obsahom BCAA sú ideálne pre všetkých aktívnych ľudí, najmä pre vytrvalostných bežcov, cyklistov a ďalších športovcov, ktorí trénujú vo vysokej intenzite. Ocenia ich ale aj jedinci usilujúci sa o maximálnu ochranu a rast svalovej hmoty.

Zobraziť viac

Ako si vybrať BCAA?

Leucín, izoleucín a valín nájdeme v týchto produktoch v rôznych pomeroch. Najčastejšie ide o pomer 4:1:1 alebo 2:1:1 v prospech leucínu. Ten sa totiž spája s najlepším vplyvom na tvorbu svalových bielkovín (Muscle Protein Synthesis – MPS). Zo všetkých troch BCAA má tak najväčšie anabolické účinky. Môžete si vybrať medzi doplnkom vo forme tabliet, rozpustného prášku alebo RTD nápoja s obsahom povzbudzujúceho kofeínu, spaľovača tuku a vitamínov. Neskôr popoludní alebo večer potom môžete zvoliť RTD nápoj bez kofeínu s vitamínmi a zinkom.

Kedy a ako užívať BCAA?

BCAA majú vďaka svojim vlastnostiam široké spektrum využitia. Napríklad počas tréningu sa rýchlo rozložia a využijú ako zdroj energie pre pracujúce svaly. Po cvičení sú ideálnou súčasťou potréningového proteínového nápoja pre efektívnu podporu regenerácie a rastu svalov. V priebehu dňa sú BCAA vhodné aj na ochutenie čistej vody. Dávkujú sa v množstve od 2 do 10 g a celkové denné množstvo by nemalo prekročiť 20 g. Užívajú sa samotné, v kombinácii s ďalšími esenciálnymi aminokyselinami alebo ako súčasť komplexných produktov.

Pokiaľ sa o BCAA chcete dozvedieť viac informácií, prečítajte si náš článok BCAA a ich účinky na telo.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.