Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému. Úlohou týchto výživových doplnkov je vyplniť deficity vitamínov a minerálov, ktoré sú vytvorené nedostatočným príjmom zo stravy, zo stresu alebo fyzickej záťaže. Obrovskou výhodou je, že sú nadávkované, preto sa nikdy nestane, že prijmete viac alebo menej, než je odporúčaná denná dávka. V tejto kategórii nájdete multivitamíny- komplexné vitamíny, vitamín C, vitamín D, multiminerály, minerály, ZMA a ZMB, ale aj omega mastné kyseliny.

čítať ďalej

Vitamíny

Vitamíny sú nevyhnutné pre správnu funkciu metabolizmu, podporu imunitného systému a celkové zdravia organizmu. Hypovitaminóza, teda nedostatok vitamínov, môže spôsobiť vážne srdcové ochorenia a dokonca až smrť. Naopak hypervitaminóza, teda  nadmerné množstvo vitamínov, nie je pre organizmus prospešné, ale tento stav je takmer nemožné dosiahnuť.

Vitamíny môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín:

 • Vitamíny rozpustné vo vode - B a C
 • Vitamíny rozpustné v tukoch  - A, D, E, K


Najznámejšie vitamíny rozpustné vo vode 

Vitamín C

Vitamín C, nazývaný aj kyselina askorbová, je asi najznámejší spomedzi všetkých vitamínov. Jeho funkciou je ochrana telesného tkaniva, obranyschopnosť organizmu, regulácia metabolizmu aminokyselín, odbúravanie cholesterolu a mnoho iných. Užívaním vitamínu C vo forme výživového doplnku telo príjme potrebnú dennú dávku, a teda nie je možné sa ním predávkovať. Nedostatok vitamínu C sa často prejavuje krvácaním ďasien, vypadávaním vlasov, nespavosťou či znížením výkonom. Ak sa chcete dozvedieť o vitamíne C  viac, prečítajte si náš článok Vitamín C: všetko, čo o ňom musíte vedieť kým nie je neskoro.


Vitamín B

Vitamín B  je vlastne skupinou vitamínov, ktorú tvoria vitamín B1 až B17. Ich hlavnou úlohou je podporiť imunitný systém a redukovať stres. Navyše, uľahčujú fyzickú aktivitu, sú prevenciou proti ekzémom a podporujú správnu činnosť pamäte. Všetky B vitamíny nájdeme v B-komplexe, ktorý navyše obsahuje aj kyselinu listovú, cholín či inozitol. Nedostatok vitamínu B môže zapríčiniť kožné problémy, tráviace ťažkosti a nespavosť.


Vitamín B1 bol zo skupiny vitamín B objavený ako prvý. Nazýva sa aj tiamín. Pri tomto vitamíne platí, že čím vyššiu dávku sacharidov prijmeme, tým viac ho potrebujeme doplniť, pretože práve on premieňa sacharidy na energiu. Telo je schopné naraz pracovať iba s 30 mg vitamínu B1, preto je potrebné ho priebežne dopĺňať. Nedostatok vitamínu B1 môže zapríčiniť ochorenie nervového systému nazývané beri-beri.


Vitamín B2, nazývaný aj riboflavín, je známy ako vitamín rastu. Má schopnosť ovplyvňovať metabolizmus energie a železa. K jeho znehodnoteniu dochádza pôsobením svetla. Vedecké výskumy preukázali, že jeho nedostatok zvyšuje náchylnosť ku anémií.


Vitamín B3 je najstabilnejší zo skupiny vitamínov B. Poznáme ho aj pod názvom kyselina nikotínová či niacín. Jeho nedostatok sa vyskytuje málokedy, ale môže zapríčiniť anémiu či ochorenia pelegra. Vitamín B3 sa môže využívať aj v kozmetickom priemysle.


Vitamín B6 podobne ako vitamín B2 stráca účinok pôsobením svetla. Poznáme ho aj pod názvom pyridoxín. Podieľa sa na metabolizme aminokyselín a pomáha chrániť bunky pred genetickou mutáciou. Jeho množstvo môže ovplyvniť pitie alkoholu, fajčenie či antikoncepčné tabletky.


Vitamín B9, známy ako kyselina listová, veľký význam najmä pre tehotné ženy v embryonálnom štádiu vývoja plodu. Jeho nedostatok môže dokonca vyvolať potrat či predčasné narodenie dieťaťa. Telo dokáže využiť tento vitamín iba v spolupráci s vitamínom B12.


Vitamín B12 bol objavený zo skupiny vitamínov B ako posledný. Poznáme ho aj pod názvom kyanokolabamín. Pre telo je nenahraditeľný pri tvorbe červených krviniek. Pri častej konzumácií alkoholu je potrebné tento vitamín pravidelne dopĺňať, nakoľko alkohol zhoršuje jeho vstrebávanie.


Najznámejšie vitamíny rozpustné v tukoch

Vitamín E patrí k vitamínom rozpustným v tukoch. Je známy aj pod názvom tokoferol. Telu je potrebné ho dodávať, lebo si ho nedokáže vytvoriť samo. Považuje sa za prírodný antioxidant, ktorý je pre zdravie nevyhnutný, pretože posilňuje steny krvných ciev a má priaznivý vplyv na stabilitu červených krviniek. Nájsť ho môžeme ho viacerých potravinách, čo pôsobí ako prevencia pred jeho nedostatkom. Často je však aj prídavkom kozmetických prípravkov.


Vitamín D poznáme aj pod názvom kalciferol. Vyskytuje sa však len v niekoľkých potravinách, no jeho najväčším zdrojom sú UV lúče zo slnka. Podporuje vstrebávanie vápnika a horčíka v kostiach. Podporuje tiež liečbu zápalov kĺbov a pôsobí proti osteoporóze. Ak sa chcete o vitamíne D dozvedieť ešte viac prečítajte si náš článok - Vitamín D a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť. 

 

Komplexné vitamíny a multivitamíny

Komplexné vitamíny a multivitamíny slúžia na posilnenie imunity a udržanie rovnováhy v tele. Vypĺňajú nutričné medzery, ktoré sú zapríčinené nadmerným stresom či fyzickou záťažou. Veľkou výhodou multivitamínov a komplexných vitamínov je, že obsahujú presnú potrebnú dávku viacerých vitamínov súčasne. 

 

Vitamíny pre ženy

Vitamínové komplexy, ktoré sú určené špeciálne pre ženy najčastejšie obsahujú vitamíny a minerály, akými sú vitamín B9, C a E, beta karotén, magnézium, vápnik, železo, vitamín D, K, zinok, jód, a mastné aminokyseliny. Tieto látky sú potrebné v ženskom tele pre udržanie či zlepšenie fyzického vzhľadu, zrýchlenie spaľovania tukov a zároveň posilnenia imunity. Pri výbere vhodných vitamínov je potrebné pozerať sa aj na vek, v ktorom sa žena nachádza. Napríklad pre ženu v menopauze sú dôležité iné vitamíny a minerály, než pre tehotnú ženu, ktorá by nemala zabúdať na vitamín B12 či B9. 

 

Vitamíny pre mužov

Muži mnohokrát zanedbávajú príjem potrebných vitamínov a minerálov. Preto aj pre nich vytvorený špeciálny komplex, ktorý najčastejšie obsahuje vitamín A, D, E, B-komplex, magnézium, cholín, biotín či omega 3 mastné kyseliny. Často sa zameriavajú najmä na posilnenie rastu svalovej hmoty a zvýšenie plodnosti.

 

Minerály

Minerály tvoria približne 4% ľudskej hmotnosti. Sú to anorganické živiny, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre zdravie. Ich nedostatok môže spôsobiť anémiu, obezitu či cukrovku.  Minerály sa delia na dve hlavné skupiny: mikroelementy a makroelementy.


Minerálové mikroelementy

Minerálové mikroelementy sú stopové prvky, ktoré telo potrebuje v menšom množstve. Patria medzi ne:

Železo (ferrum) je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú pre telo nevyhnutné. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť prenos kyslíka z pľúc do ostatných častí tela. Zabezpečuje aj podporu imunitného systému a zohráva dôležitú úlohu v procese delenia buniek. Takisto prispieva k správnej látkovej premene, ktorá je dôležitá pre tvorbu energie. Je prítomné aj pri tvorbe hemoglobínu a červených krviniek.


Zinok (zincium) je živina, ktorá sa nachádza vo svaloch, kostiach, koži, očiach, podžalúdkovej žľaze, obličkách aj u mužov v prostate. Zinok udržiava funkčný imunitný systém, podporuje hojenie rán a jaziev, a je nápomocný aj pri liečbe akné a kožný problémov. Medzi hlavné príznaky jeho nedostatku môžeme priradiť ťažšie hojenie rán, kožné problémy, náchylnosť na prechladnutie či dokonca zlé videnie za šera.


Selén (selénium) sa ako antioxidant stará o to, aby ľudský organizmus rástol a rozvíjal sa. Pre správne fungovanie štítnej zľazy či pečene, zdravú pokožku, vlasy a zachovanie si dobrého zraku je selén nevyhnutný. Jeho nedostatok môže mať za následok svalovú slabosť, únavu, oslabenie imunitného systému či častejší výskyt srdcových ochorení.


Jód (iodum) sa nachádza v organizme v množstve približne 20 až 50 mg, pričom až 25% sa nachádza v štítnej žľaze. Jód je pre jej správne fungovanie nevyhnutný a taktiež prispieva k tvorbe tyroxínu. Ľudské telo dokáže prijať celých 100% jódu, nakoľko je veľmi dobre vstrebateľný. Pri jeho nedostatku sa zväčšuje štítna žľaza a môže sa vytvortiť hrmoľ či struma.


Meď (cuprum) podporuje tvorbu pigmentu a zlepšuje zrážanlivosť krvi. Spevňuje krvné cievy, šľachy, nervy a kosti. Priaznivo pôsobí pri vstrebávaní železa a napomáha aj pri tvorbe hemoglobínu. Je známa svojimi protialergickými účinkami, pretože znižuje hladinu hestamínu. Jej nedostatok sa prejavuje únavou či vypadávaním vlasov.


Mangán (manganum) podieľa sa na spracovaní cholesterolu, aminokyselín, sacharidov či niektorých vitamínov, ktorým pomáha lepšie sa absorbovať. Je dôležitý najmä pre zdravý rast a vývoj kostí. Pozitívne však vplýva aj na zuby či chrupavky. Mangán sa najčastejšie vyskytuje v morských plodoch, orechoch či semienkach.


Chróm (chromium) sa využíva na zníženie cholesterolu v tele, pri liečbe bipolárnej poruchy, schizofrénie či depresie. Je prospešný aj pre zvýšenie energie či zlepšenie športového výkonu.


Fluór (fluorum) je potrebný pre tvorbu zubnej skloviny, zubov a kostí. Fluór pozitívne ovplyvňuje aj rast svalov, kože, vlasov či väzivového tkaniva. Jeho hlavným zdrojom je pitný voda ale nájsť ho môžeme aj v mlieku či rybách.


Minerálové makroelementy

Minerálove makroelementy sú stopové prvky, ktoré telo potrebuje prijať vo väčšom množstve. Patria medzi ne:

Horčík (magnesium) prispieva k správnemu fungovaniu metabolizmu, je dôležitý pri tvorbe energie a pomáha zmierňovať únavu. Zároveň podporuje vznik svalových kontrakcií a podieľa sa pri mineralizácií kostí. Chráni organizmus pred depresiami a podporuje správne fungovanie endokrinného systému. Jeho nedostatok sa prejavuje najmä bolesťami hlavy, migrénami a zvýšením krvného tlaku.


Vápnik (calcium) medzí sa medzi najdôležitejšie minerály v tele, ktorý je základnou zložkou zubov a kostí. Tento minerál je nenahraditeľný pre tvorbu buniek, prenos svalových impulzov a zrážanie krvi. Na pravidelný príjem vápnika by sa mali zamerať najmä ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu a vegáni.


Sodík (natrium) umožňuje prenos nervových vzruchov a upravuje dráždivosť svalov. Neutralizuje tráveninu v tenkom čreve a napomáha k tvorbe kyseliny chlorovodíkovej (HCI) v sliznici žalúdka. Sodík je voľne dostupný napríklad v kuchynskej soli.


Draslík (kalium) tvorí až 86% buniek v tele. Je dôležitý pre biochemické procesy a jeho spotrebu je potrebné zvýšiť najmä pri nedostatku tekutín.schovať popis
Shopping Options
Kategória
Výrobca
Balenie (g)
Balenie (ml)
Tablety
Farba
  Príchuť
  Kapsule
  Materiál
   Forma
   Zmes
   Veľkosť
    Metóda spracovania proteínu
    Zdroj proteínov
    Štítky produktu
    Cena
    Cena od - do
    Filtrovať podľa
     • Vegetariánsky (59)
     • Vegánsky (47)
     • Bezlepkový (98)
     • Bez laktózy (86)
     • Bio (4)
     • Bez GMO (79)
     • Bez umelých sladidiel (71)
     • Bez plastového obalu (7)
     • Bez Aspartamu (82)
    1. Chróm Pikolinát - GymBeam
     Hodnotenie:
     91% (28)
     Špeciálna cena   3,70 €
    2. Multivitamín Vitality complex - GymBeam
     Hodnotenie:
     93% (131)
     Špeciálna cena   7,95 €
    3. Colla Pink - BeastPink
     Hodnotenie:
     93% (90)
     Špeciálna cena   12,95 €
    4. Vitamín C 1000 mg - GymBeam
     Hodnotenie:
     98% (35)
     Špeciálna cena   2,45 €
    5. Ginger Shot - GymBeam
     Hodnotenie:
     99% (72)
     Špeciálna cena   1,95 €
    6. Omega 3 - GymBeam
     Hodnotenie:
     94% (93)
     Špeciálna cena   4,95 €
    7. Turmeric Shot - GymBeam
     Hodnotenie:
     99% (43)
     Špeciálna cena   1,95 €
    8. Vitamín D3 2000 IU - GymBeam
     Hodnotenie:
     94% (43)
     Špeciálna cena   4,95 €
    9. Omega 3-6-9 - GymBeam
     Hodnotenie:
     97% (29)
     Špeciálna cena   5,95 €
    10. Magnézium chelát - GymBeam
     Hodnotenie:
     100% (9)
     Špeciálna cena   9,95 €
    11. BIO Spirulina 500 mg - GymBeam
     Hodnotenie:
     97% (63)
     Špeciálna cena   8,95 €
    12. ZMB6 - GymBeam
     Hodnotenie:
     85% (31)
     Špeciálna cena   3,95 €
    13. Vitamín C Powder - GymBeam
     Hodnotenie:
     89% (33)
     Špeciálna cena   5,95 €
    14. Animal Pak 44 sáčkov - Universal Nutrition
     Hodnotenie:
     95% (30)
     Špeciálna cena   33,50 €
    15. Multivitamín Vita Pink - BeastPink
     Hodnotenie:
     99% (40)
     Špeciálna cena   10,75 €
    16. Vitamín C 1000 mg - GymBeam - 20 tabs
     Hodnotenie:
     99% (25)
     Špeciálna cena   1,85 €
    17. Magnézium chelát + B6 - GymBeam
     Hodnotenie:
     93% (25)
     Špeciálna cena   1,90 €
    18. Vitamín C 500 mg - GymBeam
     Hodnotenie:
     100% (1)
     Špeciálna cena   5,45 €
    19. Koenzým Q10 60 kaps - GymBeam
     Hodnotenie:
     99% (17)
     Špeciálna cena   5,95 €
    20. Zinok 100 tab - GymBeam
     Hodnotenie:
     85% (12)
     Špeciálna cena   3,95 €
    21. Ca-Zn-Mg 60 tab - GymBeam
     Hodnotenie:
     95% (8)
     Špeciálna cena   3,95 €
    22. Multivitamín Yummies - GymBeam
     Hodnotenie:
     100% (12)
     Špeciálna cena   5,95 €
    23. Immunity Support Package - GymBeam
     Hodnotenie:
     100% (2)
     Špeciálna cena   59,99 €
    24. Multi Pro Plus 30 sáčkov - Scitec Nutrition
     Hodnotenie:
     97% (26)
     Špeciálna cena   18,25 €
    25. Vitamín B-Complex 120 tab - GymBeam
     Hodnotenie:
     98% (10)
     Špeciálna cena   4,15 €
    26. Zinok chelát 100 caps - GymBeam
     Hodnotenie:
     100% (2)
     Špeciálna cena   5,95 €
    27. Vitamín D3 1000 IU - GymBeam
     Hodnotenie:
     100% (9)
     Špeciálna cena   2,45 €
    28. Opti Men - Optimum Nutrition
     Hodnotenie:
     93% (18)
     Špeciálna cena   15,35 €
    29. Tribu ZMA 90 tab - Amix
     Hodnotenie:
     100% (2)
     Špeciálna cena   16,95 €
    30. Vitamín B-Complex Forte - GymBeam
     Hodnotenie:
     100% (4)
     Špeciálna cena   5,25 €
    Zobraziť viac produktov
    Zobraziť viac produktov

    Položky 1-30
    z celkového počtu 114