Vitamíny a minerály

 

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správne fungovanie celého organizmu, a ich úlohou je doplnenie nutričných medzier vitamínov a minerálov v stravovaní. Tieto medzery sú spôsobeným nedostatočným prijímom zo stravy alebo stresom z fyzickej, ale aj psychickej záťaže. Výhodou ich suplementácie je, že sú nadávkované a telu tak dodáte presné množstvo, ktoré potrebuje. V tejto kategórii nájdete multivitamín- komplexné vitamíny, vitamín C, vitamín D, multiminerál, minerály, ZMA a ZMB, ale aj omega mastné kyseliny.

čítať ďalej

Vitamíny

Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu, ale hlavne, podporujú imunitný systém. Nedostatok vitamínov, teda hypovitaminóza, môže spôsobiť vážne ochorenia a dokonca až smrť. Na druhej strane, ani hypervitaminóza nie je prospešná, ale tento stav je takmer nemožný. Vitamíny môžeme rozdeliť na dve základné skupiny, a to vitamíny rozpustné v tukoch – A, D, E, K. Práve pri týchto vitamínoch môže dôjsť k vyššie spomínanej hypervitaminóze, pretože nie sú vylučované prostredníctvom moču, a vitamíny rozpustné vo vode – B, C.  Pri tejto skupine je predávkovanie v podstate nemožné, pretože sa veľmi rýchlo vyplavujú z tela.

Najznámejšie vitamíny rozpustné vo vode

Vitamín C

Vitamín C alebo kyselina askorbová je asi najpopulárnejší z vitamínov. Je rozpustný vo vode a vstrebáva sa do krvi vo vrchnej a strednej časti tenkého čreva. Užívaním vitamínu C ako doplnku výživy telo prijme také množstvo ako potrebuje a zvyšok vylúči prostredníctvom moču. Preto nie je možné sa ním predávkovať.

 

Vitamíny skupiny B

B vitamíny sú zo skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Telo ich neskladuje, takže nedochádza k predávkovaniu, pretože akýkoľvek nadbytok je z tela vylúčenýPatria tu vitamíny B1-17. Ich nedostatok sa môže prejaviť únavou, kožnými problémami, tráviacimi ťažkosťami a nespavosťou. Všetky B vitamíny nájdeme v B-komplexe, a ten obsahuje aj inozitol, cholín a kyselinu listovú. Spotreba B-komplexu je do značnej miery ovplyvnená zdravotným stavom jedinca.

 

Vitamín B1

Vitamín B1, tiež nazývaný tiamín, bol z tejto skupiny vitamínov objavený ako prvý. Telo dokáže naraz pracovať len s 30 mg tohto vitamínu, preto je ho potrebné priebežne dopĺňať. Čím je však vyšší príjem sacharidov, tým je viac potrebné dopĺňanie vitamínu B1, pretože premieňa sacharidy na energiu. Jeho nedostatok môže spôsobiť ochorenie nervového systému nazývané beri-beri.

 

Vitamín B2

Vitamín B2, známy aj pod názvom riboflavín, je považovaný za vitamín rastu. K jeho znehodnoteniu dochádza pôsobením svetla. Ovplyvňuje metabolizmus energie a železa, a navyše bolo vedecky preukázané, že jeho nedostatok spôsobuje u človeka zvýšenú náchylnosť na anémiu.


Vitamín B3

Vitamín B3, tiež nazývaný niacín či kyselina nikotínová, je najstabilnejší zo skupiny B vitamínov. Môže byť využívaný aj v kozmetickom priemysle. Jeho nedostatok sa vyskytuje málokedy, ale môže mať za následok ochorenie pelagra, ale aj anémiu.

 

Vitamín B6

Vitamín B6, pyridoxín, podobne ako vitamín B2 stráca svoje účinky pôsobením svetla. Jeho množstvo ovplyvňuje užívanie antikoncepčných tabliet, pitie alkoholu aj fajčenie. Pomáha chrániť bunky pred genetickou mutáciou a podieľa sa na metabolizme aminokyselín.

 

Vitamín B9

Vitamín B9 alebo kyselina listová, má veľký význam pre tehotné ženy v embryonálnom štádiu vývoja plodu. Nedostatok môže dokonca vyvolať potrat či predčasné narodenie dieťaťa. Telo dokáže tento vitamín využiť iba v spolupráci s vitamínom B12.


Vitamín B12

Vitamín B12 alebo kyanokobalamín, bol objavený zo skupiny vitamínov B ako posledný, avšak je nenahraditeľný pri tvorbe červených krviniek. Pri častejšej konzumácii alkoholu treba dbať na jeho dopĺňanie, pretože alkohol zhoršuje vstrebávanie tohto vitamínu.

 

Najznámejšie vitamíny rozpustné v tukoch

Vitamín D

Vitamín D (kalciferol) je z rady vitamínov rozpustných v tukoch. Tento vitamín sa vyskytuje len v niekoľkých potravinách, ale získať ho je možné aj pobytom na slnku z UV lúčov.


Vitamín E

Vitamín E,inak nazývaný tokoferol, patrí k vitamínom rozpustným v tukoch. Je známy najmä ako prídavok kozmetických prípravkov. Telu ho musíme dodávať, pretože nie je schopné si ho vyrobiť samo. Pri kontakte so vzduchom sa však jeho účinky vytrácajú. Nachádza sa v mnohých potravinách, a preto len zriedka dôjde ku kritickému nedostatku.

 

Komplexné vitamíny a multivitamíny

Komplexné vitamíny alebo multivitamíny pomáhajú vypĺňať nutričné medzery, ktoré sú spôsobené nedostatočným prijatím vitamínov zo stravy alebo dôsledkom stresu a fyzickej aktivity. Slúžia na udržiavanie rovnováhy v tele a posilnenie imunity. Jednou z výhod multivitamínov je, že obsahujú potrebnú a odporúčanú dennú dávku viacerých vitamínov súčasne.

 

Komplexné vitamíny alebo multivitamíny sú určené pre obe pohlavia, avšak môžeme rozlišovať multivitamíny aj v závislosti od pohlavia človeka, ktorý ich bude užívať. Toto delenie vzniklo preto, že muži a ženy majú rozdielny metabolizmus, ich telo nespracováva prijaté látky rovnako a dôležitý je tiež fakt, že ženy potrebujú iné množstvá vitamínov ako muži. Rozlišujeme preto vitamíny pre ženy a vitamíny pre mužov.

 

Vitamíny pre ženy

Vitamíny pre ženy dopĺňajú potrebnú hladinu vitamínov a minerálov u žien. Obsahujú všetky potrebné dávky vitamínových komplexov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, udržanie či zlepšenie fyzického vzhľadu, zrýchlenie spaľovania tukov, a zároveň posilnenie imunity. Vzhľadom k tomu, že sú tieto vitamínové komplexy navrhnuté špeciálne pre ženy a prispôsobené ich potrebám, najčastejšie obsahujú vitamíny a minerály, ako vitamín B9, vitamín C, E, beta- karotén, vitamín D, K, magnézium, vápnik, zinok, železo, jód a omega mastné kyseliny. Pri vyberaní vhodných vitamínov pre ženy je treba zohľadniť aj to, v akom životnom štádiu sa žena nachádza. Žena v menopauze potrebuje dopĺňať iné vitamíny ako tehotná žena, ktorej sa odporúča prijímať vyššie spomenuté vitamíny a minerály, avšak zabúdať by nemala ani na vitamín B6 a B12.

 

Vitamíny pre mužov

Pre mužov sú taktiež vytvorené komplexy na doplnenie nutričných medzier a udržiavanie stability organizmu. Muži mnohokrát zanedbávajú príjem vitamínov a minerálov, kvôli čomu na nich jednoduchšie doliehajú civilizačné choroby. Pre mužov sú vhodné odlišné množstvá vitamínov a minerálov ako pre ženy, a veľakrát sa zameriavajú na posilnenie mužskej plodnosti či rast svalovej hmoty. Vitamíny pre mužov najčastejšie obsahujú zložky, ako b-komplex, vitamín A, vitamín C, E, D, magnézium, chróm, biotín, cholín, kyselina pantoténová, omega-3 mastné kyseliny.


Minerály

Minerály tvoria približne 4% ľudskej hmotnosti. Koľko človek potrebuje minerálov je individuálne a závisí to od veku, váhy, ale aj pohlavia a ďalších iných faktorov. Nedostatok minerálov môže spôsobiť ochorenia, ako je napríklad anémia, cukrovka alebo obezita, ale môže sa tiež odraziť na fyzickom vzhľade, pleti, vlasoch či nechtoch. Minerály možno rozdeliť do dvoch skupín, a to makroelementy, ktoré telo potrebuje vo väčšom množstve, a mikroelementy, teda stopové prvky, z ktorých človek potrebuje menšie množstvo. 

 

Minerály môžeme rozdeliť do troch skupín. Makroelementy, ktoré potrebujeme vo väčšom množstve, mikroelementy, inak nazývané aj stopové prvky, z ktorých potrebujeme menšie množstvo, a ultrastopové prvky, z ktorých nášmu telu postačuje síce minimálne množstvo, no sú o to viac nevyhnutné.

 

Minerálové mikroelementy

Medzi mikroelementy, a teda stopové prvky, ktoré telo potrebuje v menšom množstve radíme zinok, železo, jód, selén, mangán, meď, fluór, chróm, a ďalšie.

 

Zinok

Zinok sa radí medzi stopové prvky a je považovaný za super živinu, ktorá je koncentrovaná vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze, očiach a u mužov v prostate. Jeho nedostatok môže spôsobiť značné zdravotné problémy a dosť výrazne sa odrazí aj na vzhľade. Medzi prejavy jeho nedostatku patrí horšie hojenie rán, väčšia náchylnosť k nachladnutiu, kožné problémy, poruchy v činnosti pečenie, a dokonca aj zlé videnie za šera. Medzi jeho účinky patrí zlepšenie hojenia rán a jaziev, pomoc pri liečbe akné a kožných problémov, udržiavanie imunitného systému, podpora trávenia, regulácia pH, podpora rastu a formovania kostí, udržiavanie zdravých nechtov a vlasov, ochrana pečene, potláčanie infekcií, liečba porúch koncentrácie, úprava hladiny inzulínu.


Železo

Železo patrí k najdôležitejším mikroelementom a je jedným z nevyhnutných prvkov v našom organizme. Je podstatnou súčasťou hemoglobínu, a teda jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu. Ak sú zásoby železa v tele dostatočné, podporujú životaschopnosť, funkciu imunitného systému a bystrý intelekt. Ak vám železo naopak chýba, zníži sa váš počet červených krviniek a obsah hemoglobínu v nich, môžete pociťovať slabosť, únavu, bolesti hlavy alebo silné búšenie srdca. Na zvýšený príjem by mali dbať dospievajúce deti, ženy a tehotné ženy.

 

Jód

Jód sa radí k mikroelementom a v organizme sa nachádza asi 20 až 50 mg jódu, z toho skoro 25% je v štítnej žľaze. Preto je podstatný pre správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá riadi rast detí, reprodukciu, funkciu nervov a svalov, štiepenie bielkovín a tukov. Je tiež dôležitý pre tvorbu tyroxínu. Veľkou výhodou jódu je dobré vstrebávanie v ľudskom tele, pretože sa vstrebe takmer 100% z prijatého množstva. Pri jeho nedostatku sa štítna žľaza zväčšuje a vzniká struma alebo hrvoľ.

 

Selén

Selén je pre telo nepostrádateľný ako antioxidant a bez neho by ľudský organizmus ani nerástol, nerozmnožoval sa, pečeň by neplnila svoje funkcie a netvorili by sa ani dôležité hormóny. Podobne ako jód je nevyhnutný pre správne fungovanie štítnej žľazy, ale aj pre zdravú pokožku, vlasy a zachovanie normálneho zraku. V ľudskom tele sa vyskytuje najmä v tkanivách žliaz, pečeni a obličkách. Jeho nedostatok sa prejavuje zhoršením imunity, zvýšeným výskytom rakoviny, srdcových ochorení, ale spôsobuje tiež kožné problémy, svalovú slabosť a únavu.

 

Minerálové makroelementy

Medzi minerálové makroelementy patria minerálne látky, ako vápnik, horčík, chlór, fosfor, draslík, sodík a síra, ktoré je nevyhnutné dodávať telu vo veľkých množstvách.

Horčík

Magnézium alebo horčík je najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom, ktorý je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, ako prenos nervových impulzov, tvorba zubov, kostí a svalových sťahov. Je tiež dôležitý pre nervy, transportuje cukor do buniek a asistuje pri jeho premene na energiu. Jeho priemerná odporúčaná denná dávka je okolo 300 mg a závisí od neho aj vstrebávanie ďalších minerálov, ako napríklad vápnika, a to tým, že zabraňuje práve jeho nadmernému ukladaniu.

 

Vápnik

Kalcium alebo vápnik sa radí medzi najdôležitejšie minerály v tele. Je základnou zložkou zubov a kostí a tvorí v nich až 99%, zvyšok je viazaný voľne v metabolizme. Tento minerál je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi. Na dostatočný príjem vápnika by mali dbať najmä vegáni a ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu.

 

Draslík

Draslík sa radí do skupiny alkalických kovov a v tele je uložený prevažne vo vnútri buniek, tvorí až 86% buniek. Tento minerál je dôležitý pre mnohé biochemické procesy a jeho nedostatok poškodzuje nervovú činnosť a srdce. Draslík by mal byť v rovnováhe so sodíkom, a to približne v pomere 2:1. Jeho zvýšená potreba je hlavne pri väčšej strate tekutín z organizmu.

 

Sodík

Sodík patrí k makroelemntom a tým, ktorí nemajú problémy s krvným tlakom sa odporúča 5-15 gramov na deň. To však závisí aj od životného štýlu. Najčastejšie sa dostáva do tela formou soli, a preto treba dbať na prijímané množstvo. Jeho nedostatok sa prejavuje nechutenstvom, úbytkom na váhe, ale spôsobuje tiež pokles syntézy bielkovín a tukov, únavu, bolesti hlavy, depresie a svalové kŕče.

schovať popis
Set Descending Direction
na stranu
View as Mriežka Zoznam

Položky 1-30
z celkového počtu 74

Stránka
Shopping Options
Výrobca
  • ActivLab 1 položku
  • All Nutrition 6  položky
  • Amix 1 položku
  • BSN 1 položku
  • Diet Food 1 položku
  • Goldfield 1 položku
  • Gym Beam 15  položky
  • Nutrend 3  položky
Balenie
 1. Multivitamín Vitality complex - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  88% (10)
  Cena teraz od  4,95 €
 2. Premium Omega 3 250 ml - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  100% (3)
  Cena teraz   7,95 €
 3. Opti Men - Optimum Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  92% (5)
  Cena teraz od  14,90 €
 4. Euro Vita-mins 120 tab - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  80% (1)
  Cena teraz   7,45 €
 5. Vitamín C 1000 mg - Gym Beam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  93% (12)
  Cena teraz od  2,45 €
 6. Daily Formula 100 tab - Universal Nutrition
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   7,10 €
 7. Animal Pak 44 sáčkov - Universal Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  95% (4)
  Cena teraz   29,70 €
 8. Multivitamín Vitaminall - All Nutrition
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz od  4,95 €
 9. Omega 3 - Gym Beam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  94% (23)
  Cena teraz od  4,95 €
 10. ZMB6 - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  80% (4)
  Cena teraz od  3,95 €
 11. Ca-Zn-Mg 60 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  60% (3)
  Cena teraz   3,95 €
 12. ZMB 6 60 caps - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  88% (8)
  Cena teraz   9,95 €
 13. Magneslife 10 x 25 ml - Nutrend
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   6,85 €
 14. Vitamín C Powder - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  93% (15)
  Cena teraz od  4,95 €
 15. Animal PM - Universal Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  80% (1)
  Cena teraz   31,90 €
 16. Essentials Calcium-Magnesium 100 tab.- Scitec Nutrition
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz od  5,60 €
 17. Daily Vita-min 90 tab - Scitec Essentials
  Hodnotenie:
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   11,90 €
 18. Kĺbová výživa Animal Flex 44 balíčkov - Universal Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  92% (63)
  Cena teraz   24,95 €
 19. Vitamín B-Complex 120 tab - GymBeam
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   3,95 €
 20. Multi Pro Plus 30 sáčkov - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  93% (8)
  Cena teraz   14,20 €
 21. Beta Carotene 90 caps - Scitec Nutrition
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   4,90 €
 22. Vitamín D3 2500 IU - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  93% (16)
  Cena teraz od  2,95 €
 23. Vitamín E 60 kaps - GymBeam
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   4,95 €
 24. Železo 120 kaps - GymBeam
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   3,95 €
 25. OMEGA 3 100 kaps - Scitec nutrition
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   8,85 €
 26. Vitamín E 100 kaps - Scitec Nutrition
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   9,45 €
 27. Koenzým Q10 60 kaps - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  100% (2)
  Cena teraz   5,95 €
 28. Zinok 100 tab - GymBeam
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
  Cena teraz   3,95 €
 29. Magnézium citrát - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  100% (1)
  Cena teraz od  5,95 €
 30. Bio Spirulina 500 mg 500 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  94% (16)
  Cena teraz od  8,95 €
Zobraziť ďaľšie produkty
Set Descending Direction
na stranu
View as Mriežka Zoznam

Položky 1-30
z celkového počtu 74

Stránka