Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Vitamíny

Vitamíny

Vitamíny

Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu, ale aj pre podporu imunitného systému. Nedostatok vitamínov, teda hypovitaminóza, môže spôsobiť vážne ochorenia a dokonca až smrť. Ani hypervitaminóza, nadmerné množstvo vitamínov, nie je pre organizmus prospešná, ale tento stav je takmer nemožný.

Vitamíny môžeme rozdeliť na dve základné skupiny, a to vitamíny rozpustné v tukoch – A, D, E, K,  pri ktorých môže dôjsť k vyššie spomínanej hypervitaminóze, pretože nie sú vylučované prostredníctvom moču, a vitamíny rozpustné vo vode – B, C.  Pri tejto skupine je predávkovanie v podstate nemožné, pretože sa z tela vyplavujú veľmi rýchlo.

čítať ďalej

Vitamíny rozpustné vo vode

Vitamín C

Vitamín C alebo kyselina askorbová je asi najpopulárnejší z vitamínov. Užívaním vitamínu C ako doplnku výživy, telo prijme také množstvo, aké potrebuje, a zvyšok vylúči prostredníctvom moču.

Vitamín C pôsobí ako silný antioxidant, ktorý znižuje oxidačný stres. Podporuje imunitný systém a chráni telo pred infekčnými a vírusovými ochoreniami.

Vitamín C podporuje vstrebávanie železa, znižuje hladinu cholesterolu a podporuje tvorbu kolagénu. Zabezpečuje obnovu ďasien, kostí, zubov a krvných ciev. Zabraňuje starnutiu buniek a celého organizmu. Pôsobí proti kŕčovým žilám a hemoroidom.

Viac užitočných informácií o vitamíne C nájdete  v článku Vitamín C: všetko čo o ňom musíte vedieť, kým nie je neskoro


Vitamíny skupiny B

Patria tu vitamíny B1-17. Ich úlohou je posilňovať imunitu a znižovať stres. Podporujú správne fungovanie pamäte a uľahčujú  fyzickú aktivitu, ale pôsobia aj ako prevencia proti ekzémom, akné a aftám.

Nedostatok vitamínov zo skupiny B sa môže prejaviť únavou, kožnými problémami, tráviacimi ťažkosťami a nespavosťou. Všetky B vitamíny nájdeme v B-komplexe, ktorý obsahuje aj inozitol, cholín a kyselinu listovú.

 

Vitamín B1

Taktiež nazývaný tiamín, bol z tejto skupiny vitamínov objavený ako prvý. Telo dokáže naraz pracovať len s 30 mg tohto vitamínu, preto je ho potrebné priebežne dopĺňať. Čím je však vyšší príjem sacharidov, tým viac je potrebné prijímať vitamín B1, pretože premieňa sacharidy na energiu. Jeho nedostatok môže spôsobiť ochorenie nervového systému nazývané beri-beri.

B1 je silný antioxidant dôležitý pre správnu funkciu srdca. Zlepšuje pamäť, myslenie i pozornosť. Podporuje činnosť nervovej sústavy,trávenia a zlepšuje kvalitu spánku.

 

Vitamín B2

Vitamín B2, tiež známy pod názvom riboflavín, je považovaný za vitamín rastu. Ovplyvňuje metabolizmus energie a železa, prispieva k udržaniu dobrého zraku, podporuje tvorbu hormónu štítnej žľazy. Zvyšuje výkonnosť, podporuje zdravú kožu, vlasy i nechty. Pomáha pri liečbe problémov ústnej sliznice a pôsobí ako prevencia sivého zákalu. Jeho nedostatok u človeka spôsobuje zvýšenú náchylnosť na anémiu.

 

Vitamín B3

Vitamín B3, tiež nazývaný niacín či kyselina nikotínová, je najstabilnejší zo skupiny B vitamínov. Podporuje rast a látkovú výmenu, znižuje cholesterol i krvný tlak. Využitie má aj v kozmetickom priemysle, pretože udržiava zdravú kožu a pomáha pri liečbe akné. Vitamín B3 je nápomocný aj pri liečbe zápalov žíl a pri hojení rán.

 

Vitamín B6

Je známy aj ako pyridoxín a jeho množstvo v organizme ovplyvňuje užívanie antikoncepčných tabliet, pitie alkoholu aj fajčenie. Pomáha chrániť bunky pred genetickou mutáciou a podieľa sa na metabolizme aminokyselín.

Vitamín B6 podporuje tvorbu červených krviniek, kyseliny žlčovej, nukleových kyselín i protilátok. Posilňuje imunitný systém, potláča svalové kŕče, podporuje tvorbu a obnovu svalov. Pôsobí tiež ako prevencia proti obličkovým kameňom a pred reumatickými chorobami. Pomáha zrýchľovať metabolizmus.

 

Vitamín B9

Vitamín B9 alebo kyselina listová, má veľký význam pre tehotné ženy, ktorých plod je v embryonálnom štádiu vývoja. Jeho nedostatok môže dokonca vyvolať potrat či predčasné narodenie dieťaťa.

Vitamín B9 podporuje psychické zdravie človeka i vytváranie antisklerotických látok. Pôsobí ako prevencia pred srdcovým infarktom a mozgovou príhodou. Podporuje tvorbu serotonínu a noradrenalínu, pôsobí ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva, konečníka, pľúc i pred srdcovým infarktom. Vitamín B9 má vplyv aj na lepšiu kvalitu pleti a vlasov a podporuje psychické zdravie človeka.

 

Vitamín B12

Vitamín B12 tiež známy ako kyanokobalamín, bol síce z vitamínov skupiny B objavený ako posledný, avšak je nenahraditeľný pri tvorbe červených krviniek. Tiež podporuje správne fungovanie centrálnej nervovej sústavy, psychického zdravia a podmieňuje tvorbu dopamínu, noradrenalínu a serotonínu.

Vitamín B12 zlepšuje pamäť a koncentráciu, podporuje trávenie, pôsobí ako prevencia pred Alzheimerovou chorobou a sklérozou multiplex. Pomáha pri vstrebávaní železa a produkcii jódu v štítnej žľaze.

Pri častejšej konzumácii alkoholu treba dbať na jeho dopĺňanie, pretože alkohol zhoršuje vstrebávanie tohto vitamínu.


Najznámejšie vitamíny rozpustné v tukoch


Vitamín D

Vitamín D, známy aj ako kalciferol, sa vyskytuje len v niekoľkých potravinách, ale získať ho je možné aj pobytom na slnku z UV lúčov.

Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika a horčíka v kostiach, čím podporuje ich pevnosť. Pomáha neutralizovať toxické účinky olova a ťažkých kovov, ale aj vitamínu A. Je prevenciou proti rakovine hrubého čreva, prsníkov a prostaty. Podporuje tiež liečbu zápalov kĺbov a pôsobí proti osteoporóze.

Viac užitočných informácií o vitamíne D nájdete na našom blogu v článku Vitamín D a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.   


Vitamín E

Vitamín E, známy aj ako tokoferol, je prírodný antioxidant, ktorý je pre zdravie človeka nevyhnutný, pretože posilňuje steny krvných ciev a má priaznivý vplyv na stabilitu červených krviniek.

Vitamín E chráni bunky pred voľnými radikálmi a je schopný zvýšiť protilátkovú odpoveď tela na očkovanie. Je vhodný ako podporná liečba pri ochoreniach dýchacích ciest, svalového systému, kĺbového aparátu, ale aj pri ochoreniach pečene či pri neurologických ochoreniach i ochoreniach kože.

Dôležitou vlastnosťou vitamínu E je, že podporuje normálnu činnosť srdca i krvného obehu a zároveň je aj výbornou prevenciou proti vzniku chronických ochorení (napr. poruchy imunity). Vitamín E znižuje únavu, priaznivo ovplyvňuje plodnosť a spomaľuje starnúce procesy v bunkách.

Nedostatok vitamínu E spôsobuje vyššie riziko zlomenín kostí, poškodenie svalov či zhoršenú imunitu. Príčinou nedostatku vitamínu E v ľudskom tele môžu byť rôzne genetické poruchy, Crohnova choroba, cystická fibróza či podvýživa.

 

Komplexné vitamíny a multivitamíny

Komplexné vitamíny alebo multivitamíny pomáhajú vypĺňať nutričné medzery, ktoré sú spôsobené nedostatočným prijímaním vitamínov zo stravy buď dôsledkom stresu alebo nadmernej fyzickej aktivity. Slúžia na udržiavanie rovnováhy v tele a posilnenie imunity. Výhodou multivitamínov je, že obsahujú potrebnú a odporúčanú dennú dávku viacerých vitamínov súčasne.

Komplexné vitamíny alebo multivitamíny sú určené pre obe pohlavia, avšak existujú aj multivitamíny určené pre konkrétne pohlavie človeka, ktorý ich bude užívať. Toto delenie vzniklo preto, že muži a ženy majú rozdielny metabolizmus, ich telo nespracováva prijaté látky rovnako a dôležitý je tiež fakt, že ženy potrebujú iné množstvá vitamínov ako muži.


Vitamíny pre ženy

Vitamíny pre ženy dopĺňajú potrebnú hladinu vitamínov a minerálov u žien. Obsahujú všetky potrebné dávky vitamínových komplexov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, udržanie či zlepšenie fyzického vzhľadu, zrýchlenie spaľovania tukov, a zároveň posilnenie imunity. Vitamínové komplexy, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre ženy a prispôsobené ich potrebám, najčastejšie obsahujú vitamíny a minerály, ako vitamín B9, vitamín C, E, beta- karotén, vitamín D, K, magnézium, vápnik, zinok, železo, jód a omega mastné kyseliny.

Pri vyberaní vhodných vitamínov pre ženy je potrebné zohľadniť aj to, v akom životnom štádiu sa žena nachádza. Žena v menopauze potrebuje dopĺňať iné vitamíny ako tehotná žena, ktorej sa odporúča prijímať vyššie spomenuté vitamíny a minerály, avšak zabúdať by nemala ani na vitamín B6 a B12.

 

Vitamíny pre mužov

Aj pre mužov existujú komplexy na doplnenie nutričných medzier a udržiavanie stability organizmu. Muži mnohokrát zanedbávajú príjem vitamínov a minerálov, kvôli čomu na nich jednoduchšie doliehajú civilizačné choroby. Sú pre nich vhodné iné množstvá vitamínov a minerálov ako pre ženy, a veľakrát sa zameriavajú na posilnenie mužskej plodnosti či rast svalovej hmoty. Vitamíny pre mužov najčastejšie obsahujú zložky, ako b-komplex, vitamín A, vitamín C, E, D, magnézium, chróm, biotín, cholín, kyselina pantoténová, omega-3 mastné kyseliny.

schovať popis
Set Ascending Direction
na stranu
View as Mriežka Zoznam

Položky 1-30
z celkového počtu 37

Cena od - do
Shopping Options
Balenie
Farba
Veľkosť oblečenia
 1. Vitamín C 1000 mg - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 98% (11)
  Cena teraz od  2,45 €
 2. Bio Spirulina 500 mg 500 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 96% (19)
  Cena teraz od  8,95 €
 3. Ginger Shot - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 100% (6)
  Cena teraz od  1,70 €
 4. Colla Pink - BeastPink + šejker
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz od  12,95 €
 5. Vitamín C Powder - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 93% (15)
  Cena teraz od  4,95 €
 6. Vitamín B-Complex 120 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 100% (1)
  Cena teraz   3,95 €
 7. Koenzým Q10 60 kaps - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 100% (2)
  Cena teraz   5,95 €
 8. Vitamín D3+K1+K2 - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 87% (3)
  Cena teraz   4,95 €
 9. Animal Pak Powder - Universal Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz od  31,55 €
 10. Vitamín E 60 kaps - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   4,95 €
 11. Magneslife 10 x 25 ml - Nutrend
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   6,85 €
 12. Magnesium chelate + B6 - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 60% (2)
  Cena teraz od  1,95 €
 13. Vitamín B-Complex Forte - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   4,95 €
 14. Vitamín C 1000 mg - GymBeam - 20 tabs
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz od  1,65 €
 15. Vitamín Omega 3 K2 + D3 30 kaps - All Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   4,95 €
 16. Vitamín D3 + K2 30 kaps - All Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie: 100% (1)
  Cena teraz   3,95 €
 17. Vitamín B12 - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   3,95 €
 18. Vitamín D3 2000 60 kaps - All Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   3,95 €
 19. Turmeric Shot - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 80% (2)
  Cena teraz od  1,70 €
 20. CO-Q10 100 kaps - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   6,50 €
 21. Vitamín E 100 kaps - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   9,45 €
 22. Lucky Feeling 60 kaps - Goldfield
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   29,90 €
 23. Colostrum 1000 mg 100 kaps - Amix
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   16,30 €
 24. MagB6 Active 30 kaps - All Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   2,95 €
 25. Multi Complete - Jamieson
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   15,45 €
 26. Vitamín B-Komplex - Jamieson
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   9,95 €
 27. Stamina - Jamieson
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   11,95 €
 28. Vitamín D3 1000 IU - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Cena teraz   2,45 €
 29. Super Spirulina 200 g - Diet Food
  Hodnotenie:
  Recenzie: 100% (1)
  Nie je na sklade
 30. Super Chlorella 200 g - Diet Food
  Hodnotenie:
  Recenzie: 0% (0)
  Nie je na sklade
Zobraziť ďaľšie produkty
Set Ascending Direction
na stranu
View as Mriežka Zoznam

Položky 1-30
z celkového počtu 37

Stránka