OstroVit Vitamín A

Vitamín A od výrobcu OstroVit je kategória obsahujúca rad produktov s rôznym množstvom vitamínu A. Ten patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Tie sú naviazané na tuk zo stravy, vďaka čomu sa potom lepšie vstrebávajú cez črevnú stenu do tela a ukladajú do zásoby. Ich nedostatok sa tak prejaví až za dlhšiu dobu.

Označenie vitamín A nesie všeobecne skupina retinoidov a karotenoidov, ktorých zdrojom sú napríklad farbivá alfa-karotén a beta-karotén. Vitamín A je taktiež dôležitý antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom a škodlivým pôsobením voľných radikálov. V strave ho prijímame prostredníctvom dvoch foriem. V živočíšnych zdrojoch je to retinol a jeho estery, v rastlinných ide o už spomínané karotenoidy vitamínu A. Rovnako tak ho môžeme prijímať aj zo suplementov, a to prostredníctvom tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, cukríkov, kvapiek, sprejov či olejov.

Akú funkciu má vitamín A v tele?

Vitamín A zohráva úlohu pri špecializácii buniek a je dôležitý aj pre látkovú premenu železa. Navyše prispieva k zachovaniu zdravých slizníc, udržaniu zdravej pokožky a dobrého zraku. Je dôležitý ale aj pre imunitný systém.

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu A?

Denné odporúčané dávky podľa metodík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len EFSA) a referenčných hodnôt Spoločnosti pre výživu nemecky hovoriacich krajín (ďalej len DACH) pre priemernú dospelú osobu.

 • Odporúčané denné množstvo podľa EFSA: 650 μg pre ženy, 750 μg pre mužov
 • Odporúčané denné množstvo podľa DACH: 700 μg pre ženy, 850 μg pre väčšinu dospelej mužskej populácie

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií aj o ďalších vitamínoch, ich delení, funkciách, odporúčaných dávkach i prejavoch nedostatku a nadbytku, nemal by vám ujsť náš článok Kompletný sprievodca vitamínmi: Na čo slúžia, ako spoznať nedostatok a koľko ich prijímať.

Zobraziť viac

1 Položka

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Vymaž filter
Výrobca
 1. NOW Foods (4)
 2. GymBeam (2)
 3. OstroVit (1)
Tablety
 1. 200 tab. (1)
Forma
 1. tabletkovaný (1)
Zmes
 1. zmes (1)
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (1)
Vegánsky (1)
Bezlepkový (1)
Bez laktózy (1)
BIO (1)
Bez GMO (1)
Bez umelých sladidiel (1)
Bez plastového obalu (1)
Bez aspartamu (1)
 1. Multivitamín ADEK - OstroVit
  Multivitamín ADEK - OstroVit
  80%
  80 % (6)
  7,50 €

1 Položka