Ölmühle Solling MCT olej

MCT olej od výrobcu Ölmühle Solling je kategória produktov s obsahom mastných kyselín (triglyceridov) so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú známe aj ako MCT tuky. Tie najčastejšie pochádzajú z kokosového oleja, ale nachádzajú sa tiež v palmojadrovom oleji a kravskom mlieku. Majú špeciálnu chemickú štruktúru, vďaka ktorej sa oproti bežným mastným kyselinám s dlhým reťazcom rýchlejšie trávia. Telo ich tak môže hneď využiť ako zdroj energie na pohyb. Aj preto si MCT oleje obľúbili športovci či ľudia, ktorí prijímajú väčšinu energie z tukov. Typické je to napríklad pre keto diétu, paleo alebo nízkosacharidové stravovanie (low carb).

 Zobraziť viac

Aké majú MCT oleje zloženie a vlastnosti?

MCT oleje najčastejšie obsahujú kyselinu kaprylovú, kaprinovú alebo laurovú, ktoré boli zvyčajne extrahované z kokosového oleja. Majú strednú dĺžku reťazca (Medium Chain Triglycerides), vďaka čomu sa v porovnaní s bežnými olejmi s dlhým reťazcom rýchlejšie trávia (okrem kyseliny laurovej, ktorá sa správa skôr ako tuky). Je to dané tým, že po konzumácii takmer ihneď putujú do pečene, ktorá ich premení na využiteľný zdroj energie na pohyb, mozgovú činnosť a ďalšie telesné funkcie. Vďaka tomu si ich obľúbili športovci, ktorí chcú šetriť zásoby svalového glykogénu a preferujú príjem energie z tukov pred sacharidmi. 

Skúmané účinky MCT olejov

MCT oleje sa v posledných rokoch vďaka svojim vlastnostiam dostali tiež do hľadáčika vedeckých pracovníkov. Tí skúmajú ich pozitívny vplyv na nervovú sústavu, mozgové funkcie, športový výkon a chudnutie. V týchto oblastiach má tento typ tukov skvelé výsledky a mnohí ľudia ich už teraz používajú ako podporu pri chudnutí a športovom výkone. Vďaka svojim vlastnostiam sú vhodné na doplnenie energie pred výkonom aj v jeho priebehu. Sú preto ideálne na dlhotrvajúce športové aktivity, napríklad na beh a cyklistiku. 

Pre koho sú vhodné MCT oleje? 

MCT oleje sú populárne takisto medzi priaznivcami zdravého životného štýlu a stravy so zníženým obsahom sacharidov. Ocenia ich teda jedinci, ktorí preferujú keto, low carb alebo paleo diétu.

Ako sa užíva MCT olej?

 • Okrem klasických olejov ho môžete užívať formou rozpustného prášku alebo kapsúl. 
 • Tekuté a práškové MCT oleje možno na doplnenie denného príjmu tukov pridávať do nápojov či pokrmov. 
 • Môžete ho užívať samostatne alebo ako súčasť jedál. 
 • Je vhodný do kaší, smoothies, šalátov alebo na prípravu slávneho nápoja bulletproof coffee.
 • Používa sa tiež ako súčasť kozmetických produktov na starostlivosť o pleť a vlasy.
 Zobraziť menej

1 Položka

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Značka
 1. GymBeam (2)
 2. PVL (1)
 3. OstroVit (1)
 4. NOW Foods (1)
 5. Ölmühle Solling (1)
Balenie (ml)
 1. 250 ml (1)
Forma
 1. tekutý (1)
Zmes
 1. číry (1)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. BIO (1)
 2. Vegan (1)
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (1)
Vegánsky (1)
Bezlepkový (1)
Bez laktózy (1)
BIO (1)
Bez GMO (1)
Bez umelých sladidiel (1)
Bez plastového obalu (1)
Bez aspartamu (1)
 1. BIO MCT kokosový olej - Ölmühle Solling
  Nie je na sklade
  BIO MCT kokosový olej - Ölmühle Solling
  100%
  100 % (1)

1 Položka