STRIX Železo

Železo od výrobcu STRIX je nevyhnutná minerálna látka, ktorá v tele zabezpečuje predovšetkým správny transport kyslíka z pľúc do ostatných tkanív ľudského tela. Prispieva k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu, červeného krvného farbiva, ktorého úlohou je distribúcia kyslíka v organizme. Železo pomáha pri správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a podieľa sa aj na fungovaní imunitného systému. Okrem toho znižuje vyčerpanie a pocit únavy a zohráva úlohu procese delenia buniek.

 Zobraziť viac

Aká je odporúčaná denná dávka železa?

Denné odporúčané dávky podľa metodík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len EFSA) a referenčných hodnôt Spoločnosti pre výživu nemecky hovoriacich krajín (ďalej len DACH) pre priemernú dospelú osobu.

  • Odporúčané denné množstvo podľa EFSA: 11 mg pre mužov a 16 mg pre ženy
  • Odporúčané denné množstvo podľa DACH: 10 mg pre mužov a 15 mg pre ženy

Tieto navrhované hodnoty sa však môžu líšiť napríklad v závislosti od fyzickej aktivity, pretože železo sa vyplavuje z tela potením. Železo je preto často nedostatočne zastúpené v tele, čo môže viesť k chudokrvnosti, zažívacím problémom, únave či vypadávaniu vlasov. Rizikové skupiny sú najmä deti, mladí ľudia a ženy, ktoré strácajú železo počas menštruačného cyklu. Nedostatok železa v jedálničku je preto vhodné kompenzovať formou doplnku výživy, akým je napríklad Železo vo forme kapsúl

Medzi hlavné zdroje železa patria strukoviny, hovädzie mäso, špenát, mliečne produkty či orechy. Železo z rastlinných zdrojov je však pre telo horšie vstrebateľné ako železo zo živočíšnych zdrojov. Ani vegáni by preto nemali zabúdať na dostatočný príjem železa zo stravy alebo suplementov. V tejto kategórii nájdete aj Iron complex, ktorý obsahuje kombináciu železa, zinku, vitamínu C a kyseliny listovej vhodnej pre vegánov.

 Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.