STRIX Vláknina

Vláknina od výrobcu STRIX je kategória produktov s obsahom rôznych druhov vlákniny. Nájdete tu obidva typy vlákniny, teda rozpustnú aj nerozpustnú. Tie sú prospešné pre organizmus, a to hneď v niekoľkých smeroch. V prvom rade má vláknina blahodarný účinok na trávenie a rovnako slúži ako potrava pre spriatelené baktérie v podobe črevnej mikroflóry (mikrobiómu). Rovnako sa často spája s podporou sýtosti. Je preto dôležitá pre všetkých ľudí, ktorí dodržiavajú zásady zdravého stravovania alebo sa snažia schudnúť. 

V čom je vláknina? Prirodzene ju obsahujú bežné potraviny, ako ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny a cereálie. Ak chcete zvýšiť jej príjem, ideálnym riešením môžu byť doplnky stravy s vlákninou v koncentrovanejšom množstve. Väčšina produktov obsahuje vlákninu vo forme rozpustného prášku, ktorý sa skvele hodí do kaše, smoothie či jogurtu

 Zobraziť viac

Aké účinky má rozpustná vláknina? 

Rozpustná vláknina slúži v tele ako prebiotikum, ktorým sa živia prospešné baktérie žijúce v našom tráviacom systéme, čím podporuje ich rast. Vďaka tomu pôsobí priaznivo na naše trávenie. Navyše má schopnosť viazať na seba vodu, napučať, a spomaliť tak svoj prechod žalúdkom a celou tráviacou trubicou. To sa môže prejaviť predĺžením pocitu sýtosti, čo sa hodí najmä počas chudnutia. Ľudia, ktorí sa snažia znížiť svoju telesnú hmotnosť, určite ocenia aj fakt, že sa z vlákniny uvoľňuje len malé množstvo energie, ktoré zodpovedá 2 kcal na 1 gram vlákniny.  

  • Skvelým príkladom rozpustnej vlákniny je psyllium, ktoré môžete pridávať do jogurtov, smoothie alebo kaší. 
  • Rovnako sa používa jablčná vláknina, ktorá obohatí jedlá svojou jemne sladkastou jablčnou chuťou. 
  • Patrí sem tiež inulín, ktorý môžete vyskúšať napríklad vo forme BIO Agáve inulínu. Ten vaše jedlo zároveň osladí bez zbytočných kalórií. 
  • Za zmienku stojí aj glukomanán, ktorý na seba dokáže naviazať až 50-krát viac vody, ako sám váži. Vďaka tomu zaberie v žalúdku viac miesta a predĺži pocit nasýtenia. V potrebnom množstve podľa EFSA navyše prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi a v rámci nízkoenergetickej diéty takisto podporuje znižovanie hmotnosti.

Aké účinky má nerozpustná vláknina? 

Nerozpustná vláknina sa pri prechode tráviacim traktom naopak takmer nemení a nerozkladá na energiu. Dokáže teda na seba viazať vodu a vedľajšie produkty, ktoré vznikajú pri trávení. Vďaka tejto vlastnosti sa často prirovnáva ku kefe, ktorá čistí črevá. Je preto ideálna pre každého, kto chce podporiť prirodzenú detoxikáciu organizmu. 

Zmesi rozpustnej a nerozpustnej vlákniny

Produkty s obsahom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny v sebe skrývajú výhody obidvoch týchto typov. Vďaka tomu poslúžia najlepšie ľuďom, ktorí hľadajú komplexný doplnok stravy. 

  • Príkladom je Daily fiber, ktorý má v zložení celkovo 5 druhov vlákniny a lyofilizované jahody. Výhodou je takisto jeho forma rozpustného prášku, ktorý môžete pridať do kaše, jogurtu, smoothie alebo len rozmiešať vo vode, v džúse či inom obľúbenom nápoji. Rovnako sa môže primiešať do cesta pri pečení

Ak sa chcete dozvedieť viac o účinkoch vlákniny, prečítajte si článok Vláknina v potravinách - koľko jej zjesť a aké benefity ponúka?

 Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.