STRIX Vitamín E

Vitamín E od výrobcu STRIX je kategória obsahujúca rad produktov s rôznym množstvom vitamínu E (tokoferolu). Pod tento názov reálne spadá 8 rôznych zlúčenín, konkrétne ide o 4 tokoferoly a 4 tokotrienoly. Každý z nich má pre organizmus rôznu biologickú dostupnosť. Tieto skupiny zlúčenín sú charakteristické výraznou antioxidačnou aktivitou. Vitamín E spadá všeobecne pod vitamíny rozpustné v tukoch. Tie sú naviazané na tuk zo stravy, vďaka ktorému sa potom lepšie vstrebávajú cez črevnú stenu do tela a ukladajú do zásoby. Ich nedostatok sa tak prejaví až za dlhšiu dobu. Optimálny príjem si však môžeme poistiť správne zloženou stravou alebo doplnkami vo forme tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, cukríkov, kvapiek, sprejov či olejov.

 Zobraziť viac

Akú funkciu má vitamín E v tele?

Hlavná funkcia vitamínu E je chrániť bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi.

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu E?

Denné odporúčané dávky podľa metodík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len EFSA) a referenčných hodnôt Spoločnosti pre výživu nemecky hovoriacich krajín (ďalej len DACH) pre priemernú dospelú osobu.

  • Odporúčané denné množstvo podľa EFSA: 11 mg pre ženy, 13 mg pre mužov
  • Odporúčané denné množstvo podľa DACH: 12 mg pre väčšinu ženskej populácie, 12 – 15 mg pre mužov

V akých formách môžete prijímať vitamín E?

  • Kapsuly a tablety – nemusíte nič pripravovať, stačí prehltnúť. 

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o ďalších vitamínoch, ich delení, funkciách, odporúčaných dávkach i prejavoch nedostatku a nadbytku, nemal by vám ujsť náš článok Kompletný sprievodca vitamínmi: Na čo slúžia, ako spoznať nedostatok a koľko ich prijímať.

 Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.