BeastPink Vitamín A

Vitamín A od výrobcu BeastPink je kategória obsahujúca rad produktov s rôznym množstvom vitamínu A. Ten patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Tie sú naviazané na tuk zo stravy, vďaka čomu sa potom lepšie vstrebávajú cez črevnú stenu do tela a ukladajú do zásoby. Ich nedostatok sa tak prejaví až za dlhšiu dobu.

Zobraziť viac

Označenie vitamín A nesie všeobecne skupina retinoidov a karotenoidov, ktorých zdrojom sú napríklad farbivá alfa-karotén a beta-karotén. Vitamín A je taktiež dôležitý antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom a škodlivým pôsobením voľných radikálov. V strave ho prijímame prostredníctvom dvoch foriem. V živočíšnych zdrojoch je to retinol a jeho estery, v rastlinných ide o už spomínané karotenoidy vitamínu A. Rovnako tak ho môžeme prijímať aj zo suplementov, a to prostredníctvom tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, cukríkov, kvapiek, sprejov či olejov.

Akú funkciu má vitamín A v tele?

Vitamín A zohráva úlohu pri špecializácii buniek a je dôležitý aj pre látkovú premenu železa. Navyše prispieva k zachovaniu zdravých slizníc, udržaniu zdravej pokožky a dobrého zraku. Je dôležitý ale aj pre imunitný systém.

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu A?

Denné odporúčané dávky podľa metodík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len EFSA) a referenčných hodnôt Spoločnosti pre výživu nemecky hovoriacich krajín (ďalej len DACH) pre priemernú dospelú osobu.

• Odporúčané denné množstvo podľa EFSA: 650 μg pre ženy, 750 μg pre mužov
  • Odporúčané denné množstvo podľa DACH: 700 μg pre ženy, 850 μg pre väčšinu dospelej mužskej populácie

V akých formách môžete prijímať vitamín A?

• Kapsuly a tablety nemusíte nič pripravovať, stačí prehltnúť.
  • Práškové zmesipodobne ako šumivé tablety môžu fungovať ako skvelé spestrenie pitného režimu, keď nimi dochutíte vodu.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií aj o ďalších vitamínoch, ich delení, funkciách, odporúčaných dávkach i prejavoch nedostatku a nadbytku, nemal by vám ujsť náš článok Kompletný sprievodca vitamínmi: Na čo slúžia, ako spoznať nedostatok a koľko ich prijímať.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.