Viaczložkové srvátkové proteíny

Viaczložkové srvátkové proteíny je kategória, v ktorej nájdete zmesi viacerých druhov srvátkových proteínov. Zvyčajne obsahujú rôzne pomery srvátkového koncentrátu, izolátu a hydrolyzátu. Ide teda o proteíny, ktoré majú priaznivý aminokyselinový profil a obsahujú pre telo dobre využiteľné bielkoviny. Vzhľadom na to, že ide o zmes viacerých typov srvátkového proteínu, vznikne zmes s komplexnejšími vlastnosťami. Je to napríklad vďaka kombinácii rýchlejšie vstrebateľných bielkovín zo srvátkového hydrolyzátu a o niečo pomalšie vstrebateľných bielkovín zo srvátkového koncentrátu. Ukážkovým zástupcom proteínov z tejto kategórie je Just Whey.

Zobraziť viac

Pre koho je vhodný viaczložkový srvátkový proteín?

• Silovo cvičiacich športovcov či vytrvalcov, ktorí chcú po tréningu doplniť rýchlo aj o niečo pomalšie vstrebateľné bielkoviny.
  • Každého, kto chce pomôcť so splnením optimálneho príjmu bielkovín.
  • Ľudí, ktorí sa snažia schudnúť a potrebujú zvýšiť príjem bielkovín.
  • Kuchárov a kuchárky, ktorí chcú navýšiť obsah bielkovín vo svojich pokrmoch.
  • Osoby v rekonvalescencii po úraze.
  • Kohokoľvek, kto chce telu dodať kvalitné bielkoviny.

Ako dávkovať viaczložkový srvátkový proteín?

Pri srvátkových proteínoch sa obvykle odporúča dávka 0,25 – 0,3 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti. Pokiaľ sa však nechcete trápiť počítaním, neurobíte chybu, keď si dáte 20 – 40 g zmesi. To zodpovedá viac či menej naplnenej 30 g odmerke. Hornú hranicu v podobe 40 g proteínu ocenia najmä športovci po silovom tréningu celého tela, keď je potreba bielkovín v organizme ešte vyššia.

Ako používať viaczložkový srvátkový proteín?

• Najklasickejším spôsobom konzumácie je jeho zmiešanie s vodou či mliekom a vytvorenie lahodného nápoja po tréningu alebo kedykoľvek počas dňa.
  • Výborne chutí tiež v ovsených a iných kašiach, ktoré dochutí a obohatí o potrebné bielkoviny.
  • Môžete ho pridať do cesta a vytvoriť bielkovinami nabité dezerty.
  • V neochutenej verzii sa hodí na prípravu slaných pokrmov, napríklad proteínovej pizze.
  • Dá sa pridať aj do smoothies či kávy. Tieto nápoje takto jednoducho obohatíte o potrebné bielkoviny.

Chcete sa dozvedieť viac o proteínoch a ich správnom výbere? Potom by vám nemal ujsť náš článok Ako si vybrať správny proteín na chudnutie alebo rast svalov?

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.