OstroVit Ostatné minerály

Ostatné minerály od výrobcu OstroVit je kategória produktov s obsahom potrebných minerálnych látok, medzi ktoré patrí selén, draslík, chróm alebo jód. Tie sú kľúčové pre celý rad procesov prebiehajúcich v organizme. Ovplyvňujú napríklad imunitu, vzhľad vlasov, nechtov aj pokožky alebo činnosť svalov. Majú tak dôležité postavenie nielen v zdraví športovcov a ďalších aktívnych jedincov. Ich dostatočný príjem by si mal strážiť každý, kto sa stará o svoje telo. Ide totiž o esenciálne živiny, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť. Z toho dôvodu ich potrebujeme dopĺňať z externých zdrojov, ako je strava a výživové doplnky.

Aké účinky má selén, draslík a ďalšie minerálne látky?

Selén patrí medzi najdôležitejšie minerálne látky v našom tele. Prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a štítnej žľazy. Tiež pôsobí priaznivo na zdravie pleti, vlasov a nechtov. Okrem toho sa radí medzi antioxidanty, vďaka čomu pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. V neposlednom rade sa selén podieľa aj na reprodukčných schopnostiach, pretože prispieva k normálnej spermatogenéze. Odporúčaná denná dávka je 55 μg.

Draslík je ďalšia minerálna látka, bez ktorej by sa náš organizmus nezaobišiel. Podporuje normálnu funkciu nervovej sústavy, ktorá ovláda činnosť všetkých orgánov v tele. Tiež pomáha udržiavať normálny krvný tlak. Väčšiu pozornosť by mu mali venovať športovci, pretože prispieva k správnej činnosti svalov. Rovnako sa radí medzi elektrolyty, ktoré sú zásadné pre optimálnu hydratáciu organizmu. Počas náročnej fyzickej aktivity alebo v horúcom počasí sa môže z tela strácať a kvôli tomu potom stúpa potreba doplnenia tejto látky. Odporúčaná denná dávka je 2 g.

Chróm sa v našom tele zúčastňuje celého radu dôležitých procesov. Prispieva k správnemu metabolizmu makroživín, teda sacharidov, tukov a bielkovín, ktoré sú základnými zložkami našej potravy. Z výživového hľadiska je dôležitý aj jeho vplyv na udržanie normálnej hladiny glukózy (cukru) v krvi. Vďaka tomu sa bežne pridáva do produktov, ktoré pomáhajú tlmiť chute na sladké. Odporúčaná denná dávka je 40 μg.

Meď je minerálna látka kľúčová pre optimálnu funkciu nášho organizmu. Prispieva k normálnej činnosti imunitného systému aj nervovej sústavy. Je dôležitá aj pre vzhľad, pretože podporuje správnu pigmentáciu vlasov aj pokožky. V neposlednom rade patrí medzi antioxidanty a pomáha tak chrániť bunky pred oxidačným stresom. Odporúčaná denná dávka je 1 mg.

Jód je známy najmä pre svoj vplyv na množstvo energie, ktorú naše telo spotrebúva. Prispieva totiž k vyrovnanému energetickému metabolizmu a podporuje tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré sa na týchto dejoch zásadne podieľajú. Okrem toho je dôležitý pre udržanie správnej činnosti nervovej sústavy a kognitívnych funkcií, ako je pamäť, pozornosť alebo koncentrácia. Odporúčaná denná dávka je 150 μg.

Bór patrí medzi stopové prvky, ktoré stačí prijímať v malom množstve. Aj napriek tomu má táto minerálna látka dôležitý význam pre ľudské zdravie. Najčastejšie je dávaná do súvislosti s možnými blahodarnými účinkami na hladinu testosterónu a kognitívnu činnosť, ako je myslenie a pamäť, alebo funkciu kostí. Odporúčaná denná dávka nie je podľa EFSA (European Food Safety Authority) stanovená.

Ak sa chcete dozvedieť viac o účinkoch minerálnych látok, prečítajte si náš článok Kompletný sprievodca minerálnymi látkami: Aké funkcie plnia, koľko ich prijímať a ako odhaliť nedostatok?

Zobraziť viac

2 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Vymaž filter
Výrobca
 1. GymBeam (6)
 2. NOW Foods (4)
 3. OstroVit (2)
 4. Nutrend (1)
Tablety
 1. 90 tab. (1)
 2. 200 tab. (1)
Forma
 1. tabletkovaný (2)
Zmes
 1. číry (2)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (2)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (2)
Vegánsky (2)
Bezlepkový (2)
Bez laktózy (2)
BIO (2)
Bez GMO (2)
Bez umelých sladidiel (2)
Bez plastového obalu (2)
Bez aspartamu (2)
 1. Draslík - OstroVit
  Draslík - OstroVit
  70%
  70 % (4)
  4,95 €
 2. Chróm - OstroVit
  Chróm - OstroVit
  100%
  100 % (3)
  4,50 €

2 Položiek