ESN Supplements Ostatné minerály

Ostatné minerály od výrobcu ESN Supplements je kategória produktov s obsahom potrebných minerálnych látok, medzi ktoré patrí selén, draslík, chróm alebo jód. Tie sú kľúčové pre celý rad procesov prebiehajúcich v organizme. Ovplyvňujú napríklad imunitu, vzhľad vlasov, nechtov aj pokožky alebo činnosť svalov. Majú tak dôležité postavenie nielen v zdraví športovcov a ďalších aktívnych jedincov. Ich dostatočný príjem by si mal strážiť každý, kto sa stará o svoje telo. Ide totiž o esenciálne živiny, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť. Z toho dôvodu ich potrebujeme dopĺňať z externých zdrojov, ako je strava a výživové doplnky.

Zobraziť viac

Aké účinky má selén, draslík a ďalšie minerálne látky?

Selén patrí medzi najdôležitejšie minerálne látky v našom tele. Prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a štítnej žľazy. Tiež pôsobí priaznivo na zdravie pleti, vlasov a nechtov. Okrem toho sa radí medzi antioxidanty, vďaka čomu pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. V neposlednom rade sa selén podieľa aj na reprodukčných schopnostiach, pretože prispieva k normálnej spermatogenéze. Odporúčaná denná dávka je 55 μg.

Draslík je ďalšia minerálna látka, bez ktorej by sa náš organizmus nezaobišiel. Podporuje normálnu funkciu nervovej sústavy, ktorá ovláda činnosť všetkých orgánov v tele. Tiež pomáha udržiavať normálny krvný tlak. Väčšiu pozornosť by mu mali venovať športovci, pretože prispieva k správnej činnosti svalov. Rovnako sa radí medzi elektrolyty, ktoré sú zásadné pre optimálnu hydratáciu organizmu. Počas náročnej fyzickej aktivity alebo v horúcom počasí sa môže z tela strácať a kvôli tomu potom stúpa potreba doplnenia tejto látky. Odporúčaná denná dávka je 2 g.

Chróm sa v našom tele zúčastňuje celého radu dôležitých procesov. Prispieva k správnemu metabolizmu makroživín, teda sacharidov, tukov a bielkovín, ktoré sú základnými zložkami našej potravy. Z výživového hľadiska je dôležitý aj jeho vplyv na udržanie normálnej hladiny glukózy (cukru) v krvi. Vďaka tomu sa bežne pridáva do produktov, ktoré pomáhajú tlmiť chute na sladké. Odporúčaná denná dávka je 40 μg.

Meď je minerálna látka kľúčová pre optimálnu funkciu nášho organizmu. Prispieva k normálnej činnosti imunitného systému aj nervovej sústavy. Je dôležitá aj pre vzhľad, pretože podporuje správnu pigmentáciu vlasov aj pokožky. V neposlednom rade patrí medzi antioxidanty a pomáha tak chrániť bunky pred oxidačným stresom. Odporúčaná denná dávka je 1 mg.

Jód je známy najmä pre svoj vplyv na množstvo energie, ktorú naše telo spotrebúva. Prispieva totiž k vyrovnanému energetickému metabolizmu a podporuje tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré sa na týchto dejoch zásadne podieľajú. Okrem toho je dôležitý pre udržanie správnej činnosti nervovej sústavy a kognitívnych funkcií, ako je pamäť, pozornosť alebo koncentrácia. Odporúčaná denná dávka je 150 μg.

Bór patrí medzi stopové prvky, ktoré stačí prijímať v malom množstve. Aj napriek tomu má táto minerálna látka dôležitý význam pre ľudské zdravie. Najčastejšie je dávaná do súvislosti s možnými blahodarnými účinkami na hladinu testosterónu a kognitívnu činnosť, ako je myslenie a pamäť, alebo funkciu kostí. Odporúčaná denná dávka nie je podľa EFSA (European Food Safety Authority) stanovená.

Ak sa chcete dozvedieť viac o účinkoch minerálnych látok, prečítajte si náš článok Kompletný sprievodca minerálnymi látkami: Aké funkcie plnia, koľko ich prijímať a ako odhaliť nedostatok?

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.