Redcon1 EAA

EAA od výrobcu Redcon1 je kategória produktov s obsahom esenciálnych aminokyselín (EAA), ktoré sú nevyhnutné pre ľudské zdravie. Existuje ich celkom 8 a v organizme sa využívajú na tvorbu bielkovín, ktoré sú základnou zložkou svalového tkaniva. Majú tak zásadnú úlohu v regenerácii a raste svalovej hmoty. Ďalej z nich vznikajú hormóny, enzýmy a ďalšie látky, ktoré sú kľúčové pre metabolizmus, trávenie a vstrebávanie živín. Naše telo si ich však nedokáže samo vyrobiť, a tak sme úplne závislí od ich príjmu zo stravy a doplnkov.

Zobraziť viac

Akú funkciu majú esenciálne aminokyseliny?

Medzi esenciálne aminokyseliny patria valín, leucín, izoleucín, metionín, treonín, fenylalanín, tryptofán a lyzín. Niekedy sa k nim pridáva ešte histidín, ktorý je esenciálny najmä v detstve. V dospelosti si ho ale naše telo podľa súčasných poznatkov dokáže samo vyrobiť, a preto sa častejšie zaraďuje k semi-esenciálnym aminokyselinám.

Každá esenciálna aminokyselina má v tele svoju špecifickú funkciu. Valín, leucín a izoleucín sa súhrnne označujú ako aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA) a hrajú dôležitú úlohu v raste a regenerácii svalovej hmoty. Navyše sa rýchlo trávia, a môžu tak slúžiť aj ako zdroj energie pri športovej aktivite. Vďaka tomu môžu chrániť svaly pred spálením na energiu. Sú tak vhodné pre všetkých jedincov, ktorí posilňujú a snažia sa nabrať svalovú hmotu, rovnako tak ich využijú vytrvalostní bežci a ďalší športovci, ktorí majú dlhé a náročné tréningy.

Metionín je nevyhnutný pre rast telesných tkanív a správnu funkciu metabolizmu, najmä na správne vstrebávanie zinku a selénu. Tieto minerálne látky sú potom zásadné pre zdravie vlasov, nechtov a pokožky. Treonín je zase súčasťou kolagénu a elastínu, ktoré sú dôležitou zložkou pokožky a ďalších spojivových tkanív. Z fenylalanínu sa potom v tele tvoria hormóny a neurotransmitery, ako je napríklad dopamín, ktorý ovplyvňuje náladu, myslenie a ďalšie mozgové funkcie. Podobnú funkciu má aj tryptofán, ktorý je prekurzorom neurotransmiteru serotonínu. Ten prispieva k regulácii spánku, nálady i chuti do jedla. Lyzín hrá v neposlednom rade kľúčovú úlohu v tvorbe bielkovín aj svalovej hmoty a zároveň sa podieľa na optimálnom vstrebávaní vápnika.

Ako užívať esenciálne aminokyseliny?

EAA majú vďaka svojim vlastnostiam široké spektrum využitia. V priebehu dňa vďaka nim podporíte príjem týchto pre zdravie dôležitých látok. Po tréningu sa potom hodia ako súčasť regeneračného proteínového nápoja. Najčastejšie majú formu rozpustného prášku, ktorý môžete rozmiešať vo vode alebo v inom nápoji.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.