Eva Dvoráčková o motivácii, tréningu a strave

Eva Dvoráčková je fitness trénerka a už 8 týždňov aj novopečená mamička dvojičiek, Adama a Dávida. Pracuje aj trénuje v Dubaji, v ktorom žije už viac ako 11 rokov. Najprv pracovala ako fashion modelka, ale to je prestalo baviť, a preto sa rozhodla naplno venovať fitnessu. Je obrovskou inšpiráciou a motiváciou mnohých žien, a niet sa čomu čudovať. Pozrite si interview s Evkou, jej tréningový plán a ukážkový jedálniček.

 

Evkine základné parametre:

• Celé meno: Eva Dvoráčková
• Vek: 35
• Výška: 168 cm
• Váha: aktuálne 63 kg
• Obľúbené cviky: drep, mŕtvy ťah, prevracanie pneumatiky

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

1. Venovala si sa predtým inému športu alebo čo ťa priviedlo k fitnessu?

Nie som profesionálny športovec, ale fitnessu sa venujem už mnoho rokov. Je to moje hobby, môj životný štýl, a roky už aj mojou prácou. Dostala som sa k nemu už počas strednej školy, v mojich 16-tich rokoch, v časoch, keď ešte nebolo cvičenie až tak rozšírené medzi verejnosťou ako dnes. Vtedy som so svojim vtedajším frajerom šla cvičiť, a tak ma to nejako chytilo.

 

2. Najprv si v Dubaji pôsobila ako modelka. Čo bolo impulzom, ktorý ťa presvedčil k zmene, a kvôli ktorému si sa začala naplno venovať fitnessu?

To bol prirodzený vývoj. Nechcela som robiť modeling navždy, prestalo ma to baviť a nechcelo sa mi chodiť po castingoch. Pri fitness to bolo celkom inak, ten ma veľmi vždy bavil. Tréning mi dáva energiu a silu (fyzickú aj duševnú), a preto mi prišlo prirodzené venovať sa mu ďalej profesionálne. Tým som si splnila sen. Napĺňa ma pomáhať ľuďom, dosahovať ich sny, meniť ich životy. Som rada motiváciou a rada ľuďom ukazujem, ako sa dá skĺbiť mnoho veci dokopy a ešte aj s úsmevom. Aj ja mam problémy, ako každý. Ale vo fitku na nich zabudnem. Tam som len ja a moje telo. To ma na tom celom fascinuje. Pre mňa je to najlepší relax. A práca trénerky spĺňa toto všetko dohromady. Ideálna práca.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

3. Čo ťa na fitness najviac baví a napĺňa?

Najviac ma baví prekonávanie samej seba. Posúvanie limitov a prekonávanie prekážok. Milujem disciplínu a rovnako milujem aj únavu po tréningu. Milujem vidieť výsledky, či už je to nárast sily alebo zlepšenie vzhľadu. Pre mňa je najviac fascinujúce sledovať, čo všetko dokážem so svojim telom spraviť.


Eva Dvorčáková tréning interview a strava


4. Odkiaľ čerpáš motiváciu alebo čo ťa motivuje?

Moja motivácia vychádza zvnútra. Veľmi ma to baví, a preto, našťastie, nemusím nijako so sebou bojovať. Veľmi rada však sledujem aj iné ženy na Instagrame, pretože príbehy iných môžu byť veľkou inšpiráciou.


5. Čo vo svojom živote považuješ za najväčší úspech?

Za najväčší úspech považujem to, že som vyhrala svoje zdravie späť. V minulosti som bojovala s inzulínovou rezistenciou. Inzulínová rezistencia je stav, diagnóza, keď človeku telo produkuje inzulín, ale bunky sú voči nemu „hluché“ a tak neplní dobre svoju funkciu. Je to akási hormonálna porucha. Žiť sa s tým dá, ale ak sa to nelieči, a ak človek neprispôsobí svoj život, môže to ľahko skončiť cukrovkou druhého typu. Má to mnoho nepríjemných príznakov. V prvom rade len veľmi ťažko kontrolovateľné priberanie na váhe, následne iba veľmi ťažké chudnutie. Akné, padanie vlasov, depresie. Mohla by som pokračovať ďalej. Nie je to nič príjemné.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava inzulínová rezistencia

 

Inzulínová rezistencia ide ruka v ruke s polycystickým syndrómom vaječníkov. Keď som sa o tom dozvedela, bola som teda pekne naštvaná. Bolo to ešte v čase, keď bola táto diagnóza celkom nová a ja som o nej nikdy nič nepočula. Celkovo sa ešte ani dnes nevie, čo ju spôsobuje a prečo. Preto sa s ňou aj niečo veľmi ťažko robí a lekári mi príliš nepomohli.

 

V podstate som dostala lieky a odporúčanie stravovať sa ako pri cukrovke. S mojim manželom sme trávili mesiace hľadaním informácii a trvalo mi niekoľko rokov, kým som to dostala pod kontrolu. Skúšala som naozaj všetko, čo sme niekde vypátrali a malo by to mať pozitívny vplyv. Myslím, že mi pomohla kombinácia doplnkov stravy (nemám na mysli športové doplnky výživy), tréningu (cvičenie so závažím zvyšuje senzitivitu na inzulín), stravy (veľmi prísne obmedzene a neskôr už len kontrolované sacharidy) a prerušovaného postenia. Trvalo to dlho. Prešla som si sebaľútosťou, hnevom, ešte väčším hnevom, morom sĺz a potom znova hnevom, až raz sa to moje telo umúdrilo. Za toto som šialene vďačná.

 


"Keby mohlo byť cvičenie zabalené do tabletky, bola by to ta najpredpisovaňejšia tabletka na svete"

- Evkin obľúbený výrok-


 

6. Čo by si ešte chcela dosiahnuť?

Mojim momentálnym cieľom je vrátiť sa po pôrode naspať do formy. Potom sa uvidí. Ktovie, možno raz skúsim nejakú výkonnostnú súťaž, niečo, kde človek ukáže svoju silu a kondičku. Pódium a bikini fitness ma nelákajú.

 

Eva Dvorčáková tréning interview a strava


7. Prečo ťa nikdy nelákalo bikini fitness? Nie si ten typ, ktorý si rád ukazuje alebo máš iné skôr priority?

Nepríde mi to ako fér súťaž. Sú kategórie, kritéria, ale je to iba o rozhodnutí ľudí, komu sa čo viac páči. Je to v podstate súťaž krásy, a tie nie sú nikdy objektívne. Pretože čo je krajšie je vecou pohľadu. Určite sa nechcem nikoho dotknúť, mám viaceré kamarátky bikinárky a majú môj obrovský obdiv. Ale nie je to nič pre mňa. Čo sa u mňa nedá zmerať, nie je objektívne. Myslím si, že na pódium nemám povahu. Ja mám radšej výkony.


8. Trénovala si aj počas tehotenstva? Odkiaľ si čerpala informácie ohľadom cvičenia a stravy počas tehotenstva? Konzulovala si to aj s lekárom?

Samozrejme, že som konzultovala. Moja lekárka drepuje v tej istej posilke (smiech). Nie vážne, mam skvelú doktorku a mala som ďalších lekárov na konzultácie. Všetci ma podporovali. O cvičení v tehotenstve sme sa učili aj na škole (American Council on Exercise), takže pre mňa to bolo jasné. Ešte pred tehotenstvom som vedela, že budem cvičiť vždy, keď mi to zdravie dovolí. Nakoniec som cvičila ešte dva dni pred pôrodom. Narodili sa mi plne donosené zdravé dvojičky s peknou pôrodnou váhou. Pribrala som 14 kíl a už 9 dni po pôrode som sa zmestila do všetkých mojich predtehotenských vecí. A to aj napriek tomu, že ja som naozaj váhu počas tých mesiacov nejako extra neriešila. Sledovala som ju, ale nesnažila som sa dietovať alebo niečo podobne šialené. Jedla som tak, ako som zvyknutá, akurát viac a viac sacharidov. Proste som počúvala svoje telo. A to nemalo chuť na hranolky a pizzu, dokonca ani na zmrzlinu, ale na vajcia a tvaroh. Som šťastná, že to bolo tak, ako to bolo.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

Našli sa ľudia, ktorí nemajú vzdelanie v oblasti fitness alebo ľudského tela a tí zalamovali rukami. Predpovedali mi pôrod v 26. týždni a omotane pupočnej šnúry a čo ja viem čo ešte. Všetko to boli úplne nonsensy, nijako nepodložené medicínou. Verím, že som mnohým ženám ukázala, že aj takto sa to dá a mnohým mudrcom zavrela ústa. Počas môjho dvojičkovského tehotenstva ma nikdy nebolel chrbát, až do úplného konca som bola aktívna a vládala všetko, čo som chcela, chodila som kam som potrebovala, krvný tlak aj cukor boli v poriadku, nemám jedinú striu na bruchu a mam dve krásne a, vďakabohu, zdravé deti. A to nie som najmladšia (35 rokov). Dnes by som to spravila presne tak isto. Samozrejme, mala som obrovské šťastie, že moje tehotenstvo bolo nekomplikované a ja som mohla zostať aktívna. Je mi úplne jasné, že nie každá to šťastie má.


9. Ako sa ti páči materstvo? Určite ti dvojičky dajú zabrať. Stíhaš všetko, si nabitá energiou a šťastná?

Milujem to a milujem ich. Keď som hodinu- dve bez nich už mi strašne chýbajú. Stále sa na nich teším, najradšej by som ich stále túlila. Teraz je to obdobie, keď začínajú pomaly s nami interaktovať. Začínajú sa na nás usmievať. Teraz to ešte len bude fun.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

10. Veľmi ma zaujal tvoj experiment s hmotnosťou, ktorý si robila okolo Vianoc. Je to skutočne možné? Čo si robila, aby si dospela k takej ohromnej zmene už za 24 dní?

Hahaha. To bolo jedno slušné vyžratie sa na dovolenke, fakt som si dopriala, a následne behom, ak si dobre spomínam, 24 dní, vrátenie sa do normálu vďaka môjmu bežnému tréningovému režimu a strave. K tomu 15% kalorický deficit. Áno, je to naozaj možné. Dá sa aj sa vypapať, a aj vrátiť spať. Vypapať sa je cez Vianoce a sviatky ľahké, na to netreba návod.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

A následne sa vrátiť  späť – na tom mám jednu tajnú zbraň. Teda vlastne nie až tak tajnú. Mám ohromne pevnú vôľu. Keď niečo naozaj chcem, tak to spravím. A toto môžete všetci. Pevná vôľa nie je danosť. Nie je to povahová črta, nie je to dar od Boha a nie je to ani talent, ktorý by sme dostali do vienka. Pevná vôľa je praobyčajná zručnosť a dá sa naučiť a vytrénovať. Rovnako ako mŕtvy ťah. Ten mám maximum zatiaľ 120 kg. Tehotenstvo ma trosku pozastavilo a vrátilo späť. Raz to bude 150 kg.

 

Tréningy a kardio

Evka je v posilňovni 3 až 5 dní v týždni. Momentálne sa neriadi žiadnym tréningovým plánom, vzhľadom k tomu, že po pôrode cisárskym rezom len teraz začína. Zatiaľ cvičí poctivo split, a nie celé telo. Znamená to, že trénuje vždy jednu alebo dve telesné partie v konkrétnom dni. Počas týždňa takto precvičí každú svalovú partiu, nohy zaraďuje 2x do týždňa, keďže, podľa jej slov, tehotenstvo poznačilo najviac jej nohy. Neskôr sa určite plánuje vrátiť ku konkrétnemu plánu, avšak pri malých deťoch musí človek veľmi často improvizovať.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

Ako sama tvrdí, kardio tréningy sú skvelé pre srdcovo-cievny systém, avšak na chudnutie nie sú nevyhnutné. Evička využíva kardio tréningy na dosahovanie svojich cieľov a uprednostňuje HIIT na konci tréningu.

 

Ukážkový tréningový plán

Nedeľa: Ramená (3-4 série, tréning na silu, a preto 4-8 opakovaní)

• Chin ups
• Push ups
• Military press
• Lateral raises
• HIIT: kettlebell swings, snatch-press-squat, box jumps, ball throws, ropes, wood chops (z tohto zoznamu 3-4 cviky)

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

Pondelok: Nohy (3-4 série, 8-12 opakovaní)

• Drepy
• Donkey kicks
• Legpress
• Rumunský mŕtvy ťah
• Calf raises

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

Streda: Chrbát a triceps

• Pull ups
• Mŕtvy ťah
• Triceps dips
• Inverted row
• Overhead squat
• HIIT


Štvrtok: Nohy

• Predné drepy
• Výpady s nohou hore
• Overhead walking lunges
• Hip thrust on bench
• Sumo squats
• Cable pull
• Calf raises

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

Evka v utorok a sobotu zvykla chodiť do schodov a piatok si nechala voľný na regeneráciu. Tento tréning praktizovala pred tehotenstvom, dnes netrénuje tak často a na schody nemá čas ani energiu.

 

Strava a jedálniček

Evka sa drží stravovania "intermittent fasting", prerušovaného postenia. Už roky neraňajkuje a pred tehotenstvo jedla dve veľké jedlá denne, medzi ktorými si niekedy dopriala snack. Dnes, pri bábätkách prispôsobuje svoj život im, a preto je vždy, keď je to možné. Prerušila svoj zaužívaný systém postenia kvôli tehotenstvu a následnému kojeniu, avšak opäť sa k nemu vracia. Preto nekonzumuje dve veľké jedlá denne, ale viacero menších počas dňa.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

V Evičkinom stravovaní nezohráva žiadnu rolu, či je obed alebo večer. Narobí v tom žiadne rozdiely, a preto si dá na obed večeru a pokojne aj naopak. Jedáva hlavne mäso (kuracie, morčacie, hovädzie, bravčové a najradšej si vyberá chudé mäso), ryby (biele aj tučné, zbožňuje surového tuniaka), vajcia, tvaroh, cottage syr, biele jogurty, maslo, arašidové maslo, orechy a arašidy, z ovocia bobuľové ovocie, ako čučoriedky, maliny, jahody, černice, ďalej jablká, banány, slivky, broskyne, bielkovinový chlieb, nesladené ovsené vločky, ryžu, zemiaky, quinoa, strukoviny, v obmedzenom množstve med. Nekonzumuje sladkosti a nepije sladké nápoje. Pije iba vodu, nesladené ovocné a bylinkové čaje, kávu a mlieko.

 

Evička dlhodobo užíva omega-3 mastné kyseliny, probiotiká a občas aj predtréningový stimulant. Nekonzumuje pravidelne ani proteín, ten si len občas dopraje ako koktail s jahodami.

 Eva Dvorčáková tréning interview a strava

 

Rozlúčime sa Evkiným odkazom pre našich čitateľov a čitateľky: "Máte len jedno telo a iba jeden život. Ako s nim naložíte je na vás."  Niet čo dodať. Evka je určite jednou z najviac inšpiratívnych fitness osobností na Slovensku. Má obdivuhodnú pevnú vôľu, vďaka ktorej dosahuje každý cieľ, ktorý si zaumieni, a je vždy dobre naladená.

 

Nás zaujíma váš názor. Inšpirovala vás? Napíšte nám do komentárov, čo si o Evke, jej tréningovom pláne a stravovaní myslíte. V prípade, že sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním.