Čo vám o výživových doplnkoch nikto nepovie

Ak ste si doteraz mysleli, že len vďaka doplnkom výživy budete vyzerať ako Sparťan, ste na veľkom omyle. V prvom rade je veľmi dôležité si uvedomiť, že doplnky výživy sú "iba" doplnky stravy a nemali by sa užívať ako základ celodenného stravovania alebo náhrada stravy. Ak teda uvažujete nad tým, že začnete užívať výživové doplnky a chcete ich užívať naozaj správne, prečítajte si tento článok. 

 

Čo by mali užívať mladí športovci a začiatočníci?

Pre mladých športovcov, t.j. do 18 rokov, odporúčam doplnky výživy absolútne vynechať a spoliehať sa výlučne na kvalitnú stravu, v krajnom prípade užívať naturálne zdroje ako vaječné bielka, sladká srvátka a podobne.

 Výživové doplnky začiatočníci a mladí cvičenci

 

Ak patríte k začiatočníkom, ktorí majú záujem aktívne športovať a užívať doplnky, odporúčam najskôr viaczložkové proteíny, prípadne srvátkový koncentrát, ktorý je vhodnejší pred a po fyzickom výkone. Čo sa týka aminokyselín, vhodné je užívať BCAA, a v prípade ťažkých fyzických tréningov aj glutamín.

 

 

Výživové doplnky pre ženy

Ženy sú v užívaní doplnkov, ako už mnohí možno tušíte, veľmi náročné, hlavne na chuť proteínov. Preto rôzne značky a výrobcovia prichádzajú na trh so špeciálnymi verziami proteínov pre ženy s prírodnými sladidlami a zvýšenou dávkou rôznych druhov vlákniny, namiesto štandardných sacharidov, alebo pridaným karnitínom a inými živinami, ktoré majú vplyv na znižovanie telesnej hmotnosti, potláčajú chuť na sladké a spaľujú krvný tuk. Všetky proteíny pre ženy majú rovnakú podstatu, a preto je výber proteínu pre ženy omnoho jednoduchší. Stačí sa len rozhodnúť podľa značky, chuti alebo ceny.

 

Výživové doplnky pre ženy

 

 

Suplementy a stredne pokročilí cvičenci 

Cvičenci z tejto skupiny sa už do suplementácie pravdepodobne trochu viac vyznajú, no aj napriek tomu im odporúčam doplnky ako srvátkový proteín, BCAA, glutamín a vitamíny (C, E, komplex B, multivitamín + multiminerál, vápnik + horčík + zinok). Toto všetko je akýsi základ suplementácie, bez ktorého je telo aktívne trénujúceho cvičenca v ohrození oslabenia imunity, následne ochorenia vírusmi, baktériami, prípadne zraneniami.

 Suplementy, výživové doplnky a pokročilí a stredne pokročilí cvičenci

 

Čo sa týka proteínov, odporúčam užívať srvátkový koncentrát, prípadne izolát približne 1 hodinu pred tréningom a okamžite po tréningu. Pred spaním je vhodné užívať micelárny kazeín, prípadne alternatívu kazeinát vápenatý, ktorý sa nachádza aj v nízkotučnom tvarohu, a ten vás navyše aj viac zasýti.

 

Pravda o doplnkoch typu NO

Ak si myslíte, že som zabudol na doplnky typu NO, Nitrix, Kreatín a jeho rôzne verzie, pumpy na báze arginínu, ornitínu, tyrozonínu, taurínu, kofeínu a rôzne "super doplnky" propagované veľkými reklamami, tak sa mýlite. Nezabudol som, len ich neodporúčam cvičencom, ktorí nemajú aspoň nejakí ten rok- dva tréningu za sebou. Sú to síce efektívne doplnky výživy, no taktiež dokážu telu ublížiť najviac, zvlášť ak očakávame zázraky tam, kde by sme nemali.

 Doplnky typu NO nitrix a kazeín

 

 

Zázraky sa dejú iba v posilňovni a v našej hlave

Takzvané pumpy vedia narobiť poriadnu neplechu zvlášť u ľudí, ktorí nemajú poriadnu skúsenosť s fyzickým výkonom a nemajú odtrénované už nejaké rôčky v posilňovni. Je to preto, že človek, ktorý trénuje už dlhé roky s ťažkými váhami má vytrénovaný kardiovaskulárny systém, ktorý časom spomaľuje krvný tlak.

 

výživové doplnky suplementy typu NO

 

Po užití pumpy sa na tréningu cievy lepšie roztiahnu a prekrvenosť svalov je vyššia, avšak po tréningu sa znova všetko upraví, pretože telo tohto cvičenca je zvyknuté na vysokú intenzitu tréningov a tlak krvi. Ak však túto pumpu užije začiatočník, ktorý nikdy nezvýšil svoj tep na 120 úderov, tak pumpa v kombinácii s tréningom mu vystrelí tep na 150 úderov, v horšom prípade ešte vyššie, čo môže mať nepriaznivé zdravotné následky, a z dlhodobého hľadiska dokonca trvalé následky. Nemôžete po jednom tréningu a jednej dávke pumpy chcieť výkony, ktoré dokáže borec trénujúci 10 rokov. Nedopadne to dobre.

 

Dúfam, že som týmto článkom otvoril oči vám a mnohým ďalším cvičencom, prípadne vám poradil vo výbere výživových doplnkov. Budem rád, ak sa o tento článok podelíte a pomôžete tak niektorým menej znalým športovcom.