Prijímajte zdravé tuky, váš mozog sa vám poďakuje

Možno sa tomu budete na začiatku čudovať, možno neskôr aj brániť, ale či chcete alebo nechcete, omega-3 mastné kyseliny potrebuje nielen vaše telo a svaly, ale aj váš mozog. Americkí vedci z Eastonského centra pre výskum vo svojom bádaní analyzovali vylúčenie omega-3 mastných kyselín.

 

Doktor Tan spolu s kolegami počas výskumu u testovaných ľudí analyzovali zloženie krvi, snímky z magnetickej rezonancie ich mozgu, a následné riešenie kognitívnych testov. Prišli na to, že ich vylúčenie z jedálnička môže viesť až k poškodeniu mozgu. Respondenti, ktorých strava obsahovala nízky podiel omega-3 mastných kyslín, mali väčšie problém s riešením príkladov, kombinovanými úlohami i dokonca s abstraktným myslením.

 

V rovnakej skupine ľudí odhalili znepokojujúce zmeny, a to v štruktúrach mozgu, ktoré môže zapríčiniť zvýšené riziko demencie či dokonca až úmrtie. Ľudia s nižšou hladinou omega-3 mastných kyselín mali nižšiu mozgovú kapacitu, ktorá zodpovedá 2 rokom starnutia mozgu.


Omega-3 mastné kyseliny zdroj avokado

 

Rozdiel medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami

Medzi odborníkmi na výživu koluje tvrdenie, že ľudia v súčasnosti prijímajú enormné množstvo omega-6 mastných kyselín, na úkor omega-3, ktorých deficit je pre moderného človeka už dokonca aj bežný. Nadbytok omega-6 mastných kyselín môže v organizme spustiť vážne zápaly a nevyčísliteľné škody v organizme. Každý, kto túži po zdravom životnom štýle a dobrej fyzickej kondícii by mal preto dbať na vyvážený príjem oboch zmienených mastných kyselín. 

 

Čím viac tukov typu omega-6 prijmeme, tým viac tukov typu omega-3 potrebujete, pričom tuky typu omega-6 by mali byť prijímané maximálne v trojnásobnom množstve ako tuky typu omega-3. Avšak, väčšina ľudí konzumuje mastné kyseliny v pomere 20:1 alebo 10:1 v neprospech omega-3, čo vôbec nie je pre telo vhodné.

 Omega-6 mastné kyseliny zdroj repkový olej

 

Dôležité je však podotknúť, že sa oba typy spomínaných tukov vyznačujú prívlastkom "esenciálne", a teda si ich telo nedokáže samo vytvoriť. Zatiaľ, čo sú omega-6 mastné kyseliny obsiahnuté v rastlinných margarínoch, repkovom a slnečnicovom oleji, podľa niektorých reklamných stratégov sú len prostriedkom ako zbohatnúť.

 

Kde teda omega-3 mastné kyseliny nájdeme? 

 • Rastlinný tuk: olivy a olivový olej, tekvicový olej, kokosový tuk, ľanové semiačka, rôzne druhy orechov (mandle, vlašské orechy, makadamiové orechy atď.), avokádo, sójové bôby a výhonky, tofu, fazuľa, arašidové oriešky, ovsené a pšeničné klíčky, špenát.
• Živočíšny tuk: losos, makrela, tuniak, treska, jahňacie a bravčové mäso, niektoré druhy syrov (rokfort, čedar atď.) 

 Omega-3 mastné kyseliny zdroj orechy

 

Dodržiavanie zásad zdravej výživy dokáže byť niekedy veľmi obtiažne. No človek, ktorý túži byť zdravý a fit, má všetko vo svojich rukách. Dôležité je uvedomiť si, že telo reaguje na každý podnet zvnútra a okolia, a preto sa vám za dodržiavanie zásad zdravej výživy mnohonásobne odvďačí

 

Zdroj: www.consumer.healthday.com, www.cnn.com

 

Pevne veríme, že bol tento článok pre vás náučný, a preto ho podporíte zdieľaním