5 najväčších klamstiev predajcov doplnkov výživy

Ako sami dobre viete, web je plný rôznych marketingových kampaní a ťahov predajcov výživových doplnkov. Žiaľ, je ich už toľko, že zákazník ani nemôže vedieť, čo je pravda. Preto sme sa rozhodli spracovať článok, ktorý pravdivo a objektívne poukáže na klamstvá predajcov. Vybrali sme 5 najväčších a najčastejších klamstiev obchodov s výživovými doplnkami, aby sme s nimi už nadobro skoncovali.


1. Máme najnižšie ceny v SR

Na Slovensku je približne 300 obchodov s doplnkami výživy. Je veľmi málo pravdepodobné, že sa nejakému predajcovi produktov, ktoré môžeme nájsť v približne 60-tich obchodoch, podarí všetky predávať za najnižšie ceny. Myslím si, že sa žiaden poctivý predajca nemôže prezentovať takýmto zavádzajúcim a klamlivým sloganom.

 

 

2. Sme najväčší obchod s doplnkami výživy v SR

“Najväčší” je relatívne slovo. Najväčší sklad? Najväčší predaj? Najviac zákazníkov? Myslím si, že sa žiaden poctivý obchodník nemôže chváliť žiadnym "naj" a iným superlatívom, pretože nepozná sklad, tržby či množstvo zákazníkov svojich konkurentov.

 

 

Porovnateľným ukazovateľom môže byť napríklad zaťaženie webstránky navštevníkmi, čo si môžete skontrolovať na webovej stránke: Alexa.com. Tu platí, čím nižšie je číslo alexa, tým viac návštevníkov má daný web.

 

3. Sme "výhradný distribútor", ponúkame jediné pravé produkty a ostatní majú “fake” produkty z poľskej garáže

Viacerí slovenskí predajcovia tvrdia, že sú výhradným distribútorom amerických značiek doplnkov výživy pre SR. Žiadna slovenská firma nemá výhradnú distribúciu populárnych amerických značiek výživových doplnkov. Výhradné distribúcie na slovenskom trhu väčšinou nie sú vôbec, alebo ich majú zahraničné firmy, ktoré sa venujú výhradne veľkoobchodu. Skoro všetci slovenskí predajcovia nakupujú z niekoľkých európskych veľkoobchodov, ktoré dovážajú doplnky v kontajnérových množstvách a ani jeden sa nenachádza na Slovensku.

 

Vyrobiť “fake” produkt alebo imitáciu je v súčasnosti veľakrát drahšie než kúpiť pravý produkt. Pravé produkty sa vyrábajú po miliónoch kusov, a ak by ste chceli vyrobiť podobný produkt v množstve tisíc alebo desaťtisíc kusov, bolo by to nákladnejšie, než kúpiť originál.

 

 

Minimálne množstvo výroby potlačených sáčkov je 20 000 kusov, a aj toto množstvo je v prepočte na jeden kus nákladné. Potom sú tu ešte ďalšie úpravy, ktorými sú špecifickí americkí výrobcovia, ako napríklad špeciálne embosované obaly, potlačené kapsule, originálne vrchnáky, shrink sleeve obaly rozdielné pre každú príchuť. Tieto obaly sú niekoľko násobne drahšie, ak sa nevyrábajú na veľké množstvá. To sú úspory z rozsahu pri nastavení výrobnej linky a pod., a inak to nie je ani so surovinami do proteínových práškov.

 

Doteraz nebol ani jeden prípad “fejkovania” a napodobňovania amerických výživových doplnkov, ktorý by bol potvrdený oficiálnymi médiami. Faktom je, že sú to len príbehy chlapcov z posilňovne, ktoré sa tradujú, prípadne články na blogoch, ktoré nie sú založené na žiadnej pravdivej správe, len na domnienkach. Predajcovia zvyknú týmto mýtom ospravedlňovať svoje vysoké marže a neefektívne fungovanie.

 

4. Máme najkvalitnejšie produkty a ostatní lacnejší majú II. akosť pre poľský trh

Výrobcovia často vyrábajú iné zloženia pre európsky a americký trh z dôvodu zakázaných látok v EÚ v predtréningových stimulantoch a spaľovačoch tukov. Rozličné zloženie pre rôzne krajiny EÚ, v ktorých je voľný pohyb tovaru, by nedávalo zmysel.

 

 

Taktiež platí, že čím viac kusov rovnakého produktu výrobcovia vyrobia, tým majú nižšie náklady na výrobu. Takže výroba inej receptúry pre rôzne európske krajiny bez akýchkoľvek prínosov by bola aj dosť nákladná. Kto by sa do toho púšťal? Spravidla je pre EÚ len jedna výroba jedného produktu, a často sú tieto produkty vyrobené v USA. Samozrejme, v prípade, že to európska legislatíva povoľuje.

 

5. Robíme nezávislé a objektívne testy produktov

Niektorí predajcovia tvrdia, že produkty, ktoré práve oni nepredávajú, sú nekvalitné a tieto slová sa snažia podložiť “objektívnymi” rozbormi. Čo si myslíte? Môže byť takýto rozbor objektívny? Dá sa ustriehnuť, že vzorka, ktorú dal predajca na rozbor, bola reálne z konkrétneho obchodu a nebola zmiešaná s niečím, pripadne vymenená za iný produkt? Môže predajca objektívne posúdiť kvalitu konkurenčného produktu? Môže predajca vyvinúť náklady na otestovanie a následný marketing výsledkov, a nič tým nesledovať? Prípadne, môže týmito nákladnými krokmi objektívne zhodnotiť a vychváliť konkurenčné produkty, ktoré nepredáva? Odpoveď na tieto otázky už nechávame na vás.

 

 

Budeme radi, ak nám do komentárov napíšete svoj názor na týchto 5 klamstiev, ako aj na tieto rozbory. Vzhľadom k tomu, že sami seba považujeme za poctivého predajcu, neprezentujeme sa žiadnym z týchto 5 bodov. Našim cieľom je zákazníkom posúvať pravdivé informácie, aby sa o správnosti a vhodnosti daného produktu dokázali rozhodnúť sami.