5 jedál, o ktorých si myslíte, že sú zdravé, ale nie sú

Možno sme si len sami vydedukovali, že sú niektoré jedlá zdravé, alebo ide len o šikovný marketing, ktorý perfektne atakuje naše mozgy.  Stále je však jednoduchšie veriť tomu, čo je zaužívané a spoliehať sa na to, že sa stravujeme fakt správne. No v skutočnosti sa často pod pomenovaním "zdravá strava" skrývajú jedlá a potraviny, ktoré sú rovnako nezdravé ako čokoládové tyčinky. V tomto článku sme sa zamerali na potraviny, ktoré sú často považované za zdravé, a poradíme vám ako ich nahradíte zdravšími alternatívami, ktoré chutia dokonca ešte lepšie.

 

Sushi

Ryby obsahujú zdravé omega-3 mastné kyseliny, a môžu tiež obsahovať väčšie množstvo bielkovín. Ryža je tiež zdravá obilnina. Z toho vyplýva, že sushi by malo byť fajn, však? Avšak nedovoľte tomuto zvodnému kombu a malým rolkám, aby nad vami získali nadvládu a prinútili vás objednať si niečo ďalšie z ponuky. Niektoré bežné jedlá, ako napríklad krevety tempura, môžu obsahovať viac než 500 kalórií v jednej rolke. A okrem toho, zjete len jednu rolku?

 Sushi a jeho zdravšia alternatíva

 

Zdravšia alternatíva k Sushi

 Vyhnite sa amerikanizovaným verziám sushi, ktoré sú oživené omáčkami alebo sú vyprážané, často označované ako "tempura" alebo "chrumkavý". Namiesto toho sa držte radšej Sashimi, čo je vlastne ryba bez ryže a omáčky. Ak aj chcete prijať nejaké sacharidy z ryže, Nigiri je podobný kúsok ryby s trochou ryže. Keď sme už pri zdravej strave, držte sa lepších druhov rýb, ako sú losos, makrela, tuniak- a ďalších iných rýb, ktoré sú plné omega-3 mastných kyselín a bielkovín.

 

Müsli

Aj keď sa na ich obale takmer vždy objavuje nápis "zdravý", v Müsli sa skrýva veľké množstvo kalórií. Ešte horšie na tom je, že málokto ostane len na polovici šálky, čo je podľa popisov na obale štandardná porcia. Hrsť müsli, bez mlieka alebo čokoľvek iného má okolo 500  kalórií, a okrem toho, samozrejme, aj cukor a tuky.  

 Musli a ich zdravšia alternatíva

 

Zdravšia alternatíva k Müsli 

Skúste jednoduchý recept na Ovsené vločky s čučoriedkami: pridajte 1/2 šálky mletých ovsených vločiek, zmiešajte ich s pohárom mandľového mlieka, pridajte pár hrozienok, čučoriedok a odmerku srvátkového proteínu. Posypte s trochou škorice a voilà! Túto zmes môžete odložiť do chladničky na noc, a na raňajky si užijete poriadne vyvážené jedlo.

 

Müsli tyčinky

Táto alternatíva desiaty alebo poobedňajšieho výbuchu energie z obchodov nie je väčšinou nič iné ako kopa sacharidov, hustá cukrová bomba, ktorá ponúka veľmi málo udržateľnej energie alebo proteínu, ktorý skutočne nasýti. Niektoré müsli tyčinky majú takmer 200 kalórií a len 4 g bielkovín.

 

Müsli tyčinky a ich zdravšia alternatíva

 

Zdravšia alternatíva k Müsli tyčinkám

Rýchlym a jednoduchým riešením, ktoré si môžete vziať kamkoľvek so sebou, hoci aj do práce, sú vajíčka na tvrdo. Môžete si ich vopred pripraviť, olúpať a pridať k nim niekoľko kúskov ovocia. Proteín vo vajciach vás nasýti a ovocie vám dodá vlákninu a ďalšie dôležité živiny.

 

Jogurty s ovocím naspodku

Jogurty s "ovocím naspodku", ktorých sú plné police supermarketov ponúkajú rovnako veľa cukru ako plechovky ochutených minerálok. Napríklad nemenovaný čučoriedkový jogurt s ovocím naspodku obsahuje viac kalórii a rovnako veľa cukru ako 230 ml plechovka koly. Určite nie je najmúdrejšie začínať svoj deň takou dávkou cukru.

 

Jogurt s ovocím a jeho zdravšia alternatíva

 

Zdravšia alternatíva k jogurtom s ovocím naspodku

Namiesto toho, skúste Cottage Cheese s 13 g bielkovinami v polovici šálky. Len veľmi ťažko nájdete jedlo s takým vysokým obsahom bielkovín v tak malom balení. Pridajte nejaké ovocie, štipku škorice, a máte na stole skvelé raňajky.

 

Džúsy

Džúsy sú všade prezentované ako zdravá výživa, ktorá vám dodá dostatok vitamínov a minerálov. Nanešťastie, pri výrobe džúsov dochádza k strate zdravej vlákniny, ktorá sa nachádza v ovocí, pretože sa vyskytuje najviac v šupke, ktorú často pred procesom odšťavovania odstránia.

 Džúsy a ich zdravšia alternatíva

 

Zdravšia alternatíva k džúsom 

Pripravte si zdravý koktail, ktorý kombinuje celé ovocie a/alebo zeleninu, takže získate nielen vitamíny, minerály a ďalšie živiny, ale aj vlákninu. Pridajte kopček srvátkového proteínu, nesladené mandľové mlieko alebo vodu, a budete mať perfektný raňajkový energetický nápoj.

 

Ako ste mohli zistiť, na trhu je množstvo potravín, ktoré sú prezentované ako zdravé, avšak sú často ešte horšie ako bežné potraviny. Podeľte sa s nami v komentároch o vaše názory na tieto potraviny, a samozrejme, budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

 

Zdroj: Menshealth.com