3 zásady, ktoré si treba uvedomiť pred nákupom doplnkov výživy

Väčšina cvičencov vie, že výživové doplnky slúžia na doplnenie medzier v organizme, avšak tomu sa v tomto článku venovať nebudeme. Práve naopak. Účelom tohto článku je pomôcť vám pri výbere výživových doplnkov, a ak ste navyše rozmýšľali či s nimi vôbec začať, určite nájdete odpovede na svoje otázky. Pozrite sa teda na 3 zásady, ktoré si treba uvedomiť pred nákupom výživových doplnkov. 

 

1. Budúcnosť a vaše ciele

V tomto kroku sú dôležité, až priam kľúčové tri otázky, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť:

• Kam sa chcem dostať?
• Čo chcem dosiahnuť?
• Koľko som ochotný investovať?

 

Kam sa chcem dostať? Či už chcete schudnúť, pribrať, zbaviť sa tuku a nabrať svaly, zvýšiť silu, vytrvalosť, zlepšiť zdravie, atď., je potrebné vedieť, aký máte cieľ. Bezcieľne blúdenie nevedie nikam!

 3 zasady, ktore si treba uvedomiť pred nákupom výživových doplnkov

 

Stanovte si čiastkové ciele, ktoré budete postupne dosahovať. Udrží to vašu motiváciu a čas vám zbehne omnoho rýchlejšie. Myslite tiež na to, že doplnky výživy je potrebné striedať, aby si na ne telo nezvyklo. Neočakávajte, že z jednej krabice proteínu budete majster sveta a zdoláte všetky stanovené ciele! Je to beh na dlhé trate a vytrvalosť je vlastnosť šampiónov!

 

Je dôležité vedieť, koľko peňazí ste ochotný investovať. Podľa toho zistíte, či ste skutočne ochotný to brať vážne, alebo je to pre vás len dočasná záležitosť.

 

2. Súčasnosť a aktuálny stav

Kľúčovou otázkou v tomto kroku je: Ako som na tom po zdravotnej, finančnej, časovej, motivačnej stránke? Uvedomte si preto vašu aktuálnu situáciu. Ak sa chcete posunúť ďalej, musíte najprv vedieť, kde sa momentálne nachádzate, aby ste šli správnym smerom a nezablúdili.

 3 zasady, ktore si treba uvedomiť pred nákupom výživových doplnkov

 

Ak ste zdravotne v poriadku, tak je vhodné začať s doplnkami postupne a systematicky, aby ste si to zdravie aj udržali. Po finančnej stránke si musíte byť istý, že neminiete posledné peniaze na proteín, pretože v živote existujú aj dôležitejšie veci, napr. správne stravovanie. V prvom rade investujte do stravy, až tak do doplnkov.

 

Bez času a motivácie na tréning si ani doplnky v eshopy nepozerajte. Ak nemáte čas, chuť alebo motiváciu na tréning, tak radšej kašlite na to! Musíte to myslieť naozaj, ale naozaj vážne. Inak to nemá zmysel.

 

3. Minulosť a vaša história

Tak ako aj pri predošlých zásadách, aj pri tejto by ste sa mali zamyslieť nad otázkami: 

• Aké výživové doplnky som bral v minulosti?
• Aké som mal zdravie?
• Ako som sa stravoval?

 

Uvedomiť si svoju minulosť je pre správne napredovanie veľmi podstatné, veď práve naša história vypovedá o tom, akí sme. Ak ste v minulosti neužívali žiadne doplnky výživy, tak je veľmi pravdepodobné, že ak ich začnete brať, výsledný efekt bude výrazný.

 

Telo má totižto vlastnosť zvyknúť si na prírodné látky, ktorými doplnky výživy bezpochyby sú, aj napriek tomu, že staré mamy a niektorí „naturálni“ jedinci ich považujú za steroidy. Každopádne, výsledný efekt užívania doplnkov výživy bude efektívnejší, ak ste ich nikdy predtým neužívali. Ak s doplnkami výživy už máte dlhšiu dobu skúsenosti, vtedy je ich užívanie potrebné prispôsobiť, t. j. vyššie dávky, striedanie účinných látok, prípadne zmena značky, dĺžka užívania, atď.

 

3 zasady, ktore si treba uvedomiť pred nákupom výživových doplnkov

 

Zdravotná minulosť je veľmi dôležitá pre efektivitu doplnkov výživy. Ak ste mali problémy so srdcom, tlakom, alebo disfunkciou niektorých telesných hormónov, tak v tomto prípade urobíte najlepšie, ak sa predtým poradíte s lekárom.

 

Stravovacie návyky majú vplyv na celý náš život, zdravie, náladu, a dokonca aj pocity. Ak ste sa stravovali nesprávne, tak v prvom rade treba urobiť zmenu v tomto smere, až neskôr sa začať sústrediť na doplnky výživy.

 

Dúfame, že vám tento článok ozrejmil, aké je dôležité vedieť či vôbec užívať výživové doplnky, a ak áno, tak ako si vybrať tie správne. Napíšte nám do komentárov, ako ste sa rozhodovali vy, alebo podporte tento článok, a podeľte sa oň so svojimi známymi. Môžete tak niekomu pomôcť.