Beta-Alanín

Beta-Alanín je kategória produktov s obsahom neesenciálnej aminokyseliny beta alanín. Na rozdiel od ostatných aminokyselín sa z nej v tele netvoria bielkoviny, ale slúžia na syntézu karnozínu. Ten pomáha znižovať prekyslenie svalov tým, že na seba viaže vodíkové ióny pochádzajúce z kyseliny mliečnej (laktátu). Tento efekt sa môže v konečnom dôsledku prejaviť oddialením únavy, lepším zvládaním náročného tréningu a predĺžením športového výkonu. Beta alanín vám tak môže pomôcť vydržať dlhšie trénovať pri vysokej intenzite.

Doplnky stravy s beta alanínom sú vhodné pre všetkých športovcov, ktorí podstupujú náročné tréningy. Jeho účinky tak ocenia bežci, cyklisti, crossfiťáci aj siloví športovci.

Zobraziť viac

Ako sa beta alanín užíva?

Beta alanín môžete užívať vo forme rozpustného prášku aj tabliet, a to ideálne pred tréningom. Tiež ho nájdete ako bežnú súčasť predtréningoviek. Rovnako ako v prípade kreatínu najlepšie výsledky dosiahnete pri dlhodobom užívaní. Odporúčané dávkovanie beta alanínu sa pohybuje v rozmedzí 3,2 – 6,4 g denne s tým, že približne po mesiaci vám táto dávka zaručí zvýšenie koncentrácie karnozínu vo svaloch až o 60 %. Potom môžete prejsť na udržiavaciu dávku 2 – 5 g.

Niekedy sa pri užívaní vyšších dávok objavuje brnenie alebo mravčenie. Odborne sa tento efekt nazýva parestézia a na zdravie nemá žiadny negatívny efekt. Prechádzať tomu možno znížením dávky na 0,8 – 1,6 g a tú prijímať každé 3 – 4 hodiny.

Pokiaľ vás beta alanín zaujal a chcete sa o jeho účinkoch dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Beta alanín a jeho využitie v športe.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.