STRIX Glutamín

Glutamín od výrobcu STRIX je kategória produktov s obsahom aminokyseliny glutamín. Ten patrí medzi aminokyseliny, ktoré sú v tele najviac zastúpené a podieľa sa na celom rade dôležitých procesov. V prvom rade je glutamín základnou stavebnou jednotkou bielkovín, z ktorých sa tvorí svalová hmota. Vďaka tomu sa o ňom často hovorí v súvislosti s ochranou a rastom svalov. Táto aminokyselina je navyše zdrojom energie aj pre niektoré bunky imunitného systému a črevnej sliznice. Preto môže mať vplyv aj na imunitu a trávenie.


Naše telo si glutamín dokáže samo vytvoriť, môžu ale nastať situácie, keď táto prirodzená produkcia nestačí. Deje sa to napríklad pri náročnej športovej aktivite a v období stresu. Potom je dôležité zvýšiť príjem glutamínu zo stravy a doplnkov. Z toho dôvodu sa táto látka spravidla radí medzi podmienečne esenciálne aminokyseliny.

 Zobraziť viac

Pro koho je glutamín vhodný? 

Glutamín je vďaka svojim vlastnostiam ideálny pre všetkých športovcov a aktívnych ľudí, ktorí sa usilujú o podporu regenerácie a rast svalovej hmoty. Ocenia ju tiež v čase, keď za sebou majú dlhotrvajúci alebo vysoko intenzívny tréning a potrebujú doplniť hladinu glutamínu na optimálnu úroveň. Využijú ho vytrvalostní športovci, ako sú bežci a cyklisti, ale aj kulturisti, vzpierači a ďalší siloví športovci.

Táto aminokyselina sa prirodzene nachádza najmä v živočíšnych potravinách, ako je mäso alebo mliečne výrobky. Suplementy z tejto kategórie tak môžu pomôcť s doplnením glutamínu aj vegetariánom, vegánom a ďalším priaznivcom rastlinnej stravy.

Ako sa glutamín užíva?

V doplnkoch stravy nájdete túto aminokyselinu najčastejšie vo forme l-glutamínu. Ten sa užíva pomocou tabliet či rozpustného prášku, ktorý sa ideálne hodí ako súčasť potréningového regeneračného nápoja. Ešte efektívnejším spôsobom sú potom glutamínové peptidy, ktoré sa v porovnaní s l-glutamínom typicky lepšie vstrebávajú a rýchlejšie trávia. Vhodná doba na užívanie týchto doplnkov je po tréningu alebo kedykoľvek počas dňa. Najčastejšie sa užíva v množstve 3 - 6 g denne, v niektorých prípadoch, ako je napríklad nedostatok glutamínu v strave, sa ale môže dávka zvýšiť. V štúdiách sa glutamín užíval v množstve do 45 g bez vedľajších účinkov.

V prípade, že sa chcete o glutamíne dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Glutamín je pre športovcov nevyhnutný.

 Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.