Komplexné aminokyseliny

Komplexné aminokyseliny je kategória produktov s obsahom esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín. Každá z nich má v tele svoju špecifickú funkciu, od ktorej sa odvíja jej využitie. Esenciálne aminokyseliny (EAA) sú dôležité najmä pre regeneráciu a rast svalovej hmoty. Medzi ne patria aj aminokyseliny s rozvetveným reťazcom alebo BCAA (Branched Chain Amino Acids). Tie slúžia ako ochrana svalov pred rozkladom (katabolizmom), a navyše sa môžu využívať ako zdroj energie počas záťaže.

Ďalšie aminokyseliny, ako je napríklad arginín alebo citrulín, potom súvisia s prekrvením organizmu vrátane svalového tkaniva, čo môže v konečnom dôsledku podporiť športový výkon. S tým môže pomôcť aj beta alanín, ktorý dokáže odbúravať kyselinu mliečnu vo svaloch, a odďaľovať tak svalovú únavu. Vďaka komplexným doplnkom získate celé spektrum týchto látok v jednom suplemente.

Zobraziť viac

Čo všetko obsahujú komplexné aminokyseliny?

Komplexné aminokyseliny obsahujú zmes esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín. Príjem esenciálnych aminokyselín (EAA) je pre naše telo obzvlášť dôležitý, pretože si ich nedokáže samo vyrobiť. Preto sme úplne závislí od ich príjmu zo stravy a suplementov. Je ich celkom 8 a patrí medzi ne napríklad lyzín alebo populárne aminokyseliny s vetveným reťazcom ako napríklad valín, leucín, izoleucín alebo BCAA. Tie majú výhodu, že sa v našom tele rozkladajú typicky rýchlejšie ako ostatné aminokyseliny, a vďaka tomu môžu slúžiť aj ako zdroj energie pre pracujúce svaly. Využívajú sa na ochranu svalovej hmoty a tiež ako efektívna podpora regenerácie a rastu svalov.

Neesenciálne aminokyseliny sú potom ďalšou nenahraditeľnou súčasťou komplexných doplnkov. Náš organizmus ich síce dokáže vytvoriť, ale môžu nastať situácie, pri ktorých sa z nich stanú aminokyseliny esenciálne a je potrebné ich doplnenie. Deje sa to najmä v období rastu, pri väčšom strese alebo počas náročných športových aktivít. Často sa označujú aj ako podmienene esenciálne. Patrí medzi ne napríklad arginín alebo glutamín.

Z arginínu sa navyše v tele tvorí oxid dusnatý (NO), ktorý priamo súvisí s rozšírením ciev a prekrvením. To sa môže prejaviť lepším prísunom kyslíka a živín do pracujúcich svalov. Glutamín je zase najčastejšie sa vyskytujúcou aminokyselinou v svalovom tkanive. Dokonca môže byť využitý aj ako zdroj energie pre niektoré bunky imunitného systému a sliznice tenkého čreva. Počas športovej aktivity jeho hladina prirodzene klesá. Preto je potrebné ho doplniť z externých zdrojov. Ďalej môžete pomocou týchto produktov prijať aj taurín, citrulín alebo beta-alanín.

Tieto výživové doplnky sa tiež často pýšia obsahom vitamínov, spaľovačov tuku a ďalších účinných látok. Napríklad Amino Beast má v zložení okrem širokého spektra aminokyselín aj vitamín C, kokosovú vodu alebo extrakt zo zeleného čaju. ProAMINO je zase obohatený o jedinečnú GreenEnergy® formulu, ktorá obsahuje kofeín, extrakt zo zelenej kávy a zeleného čaju. Ďalej je doplnený o vitamín C a vitamíny skupiny B. Vybrať si môžete aj ProAMINO stim-free, ktorý je bez kofeínu a iných stimulantov, vďaka čomu ho môžete užívať aj večer. Pomocou týchto produktov doplníte tie najdôležitejšie aminokyseliny a v závislosti od zloženia potom napríklad podporíte aj spaľovanie tuku, chudnutie aj celkové zdravie a vitalitu.

V prípade, že hľadáte suplement s vysokou vstrebateľnosťou, oceníte zloženie Beef&Egg. Ten totiž obsahuje aminokyseliny z hydrolyzovaného hovädzieho proteínu a vaječných bielkov, ktoré majú vysokú biologickú dostupnosť. Komplexné aminokyseliny môžete prijímať formou rozpustného prášku, tabliet alebo tekutého koncentrátu.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.