Aminokyseliny

Aminokyseliny je kategória produktov s obsahom aminokyselín. Tie sú základnou stavebnou jednotkou bielkovín, z ktorých sa tvoria svaly a ďalšie telesné tkanivá. V organizme majú množstvo ďalších dôležitých funkcií, a navyše sa zúčastňujú dejov, pri ktorých vznikajú enzýmy a hormóny. Sú kľúčové pre rast a regeneráciu svalovej hmoty, trávenie jedla, vstrebávanie živín a celý rad ďalších procesov.

Zobraziť viac

Pre koho sú aminokyseliny určené?

Každá aminokyselina má v tele svoju špecifickú funkciu, od ktorej sa odvíja jej využitie. Niektoré z nich, ako napríklad BCAA, slúžia najmä na regeneráciu a napríklad aj ako zdroj energie počas záťaže. Ďalšie sú potom ideálne na budovanie svalovej hmoty. Sem radíme EAA, medzi ktoré patrí aj BCAA. To ocenia najmä jedinci, ktorí sa usilujú o maximálnu ochranu a rast svalov. Ďalšie aminokyseliny, ako je arginín alebo citrulín, potom súvisia s prekrvením svalov, čo môže v konečnom dôsledku podporiť športový výkon.

Doplnky stravy s aminokyselinami majú svoje využitie aj mimo športu a pohybových aktivít. Napríklad teanín pôsobí synergicky s kofeínom a má vplyv na jeho pozvoľný nástup účinku. Karnozín, ktorý sa prirodzene nachádza vo svaloch a mozgu, je zase cenený pre svoje antioxidačné vlastnosti. Tyrozín sa v neposlednom rade v organizme používa pri tvorbe hormónov štítnej žľazy, ale aj adrenalínu alebo dopamínu. Aminokyseliny sú tak vhodné pre športovcov aj ďalších ľudí, ktorí chcú podporiť konkrétnu funkciu a zdravie organizmu.

Ako sa aminokyseliny delia?

Aminokyseliny sa najčastejšie delia na esenciálne a neesenciálne.

• Esenciálne alebo základné aminokyseliny si naše telo nedokáže samo vyrobiť, a preto sme úplne závislí na ich príjme zo stravy a doplnkov.
  • Neesenciálne aminokyseliny si naše telo vie vyrobiť. Môžu ale nastať situácie, pri ktorých sa z nich stanú esenciálne a je potrebné ich doplnenie. Deje sa to najmä v období rastu, pri väčšom strese alebo počas náročných športových aktivít.

Komplexné doplnky obsahujú aminokyseliny z oboch týchto kategórií na dosiahnutie čo najširšieho spektra účinkov. Esenciálne aminokyseliny sa označujú aj ako EAA (Essential Amino Acids), je ich celkom 8 a produkty s ich obsahom pomáhajú udržať zdravú hladinu týchto látok.

Podkategória BCAA obsahuje produkty s aminokyselinami s rozvetveným reťazcom. Konkrétne ide o valín, leucín a izoleucín. Tie majú výhodu, že sa v našom tele rozkladajú spravidla rýchlejšie ako ostatné aminokyseliny, a vďaka tomu môžu slúžiť aj ako zdroj energie pre pracujúce svaly. Z toho dôvodu sa využívajú počas tréningu na ochranu svalovej hmoty pred spálením na energiu (katabolizmom). Po cvičení sa potom ideálne hodia ako efektívna podpora regenerácie a rastu svalov (anabolizmu) ako súčasť potréningového proteínového nápoja.

Arginín a glutamín sú dôležité aminokyseliny nielen pre športovcov. Označujú sa ako podmienene esenciálne, pretože pri fyzickej aktivite môže dochádzať k ich rýchlemu poklesu. S tým sa potom zvyšuje potreba doplnenia týchto látok. Z arginínu sa navyše v tele tvorí oxid dusnatý (NO), ktorý priamo súvisí s rozšírením ciev a prekrvením, čo sa môže prejaviť lepším prísunom kyslíka a živín do pracujúcich svalov. Glutamín je zase zdrojom energie pre bunky tráviaceho a imunitného systému.

Ostatné aminokyseliny potom pomôžu s príjmom cysteínu, tyrozínu alebo glycínu. Aktívni jedinci ocenia aj citrulín malát, ktorý sa v tele mení na arginín, čo môže vďaka lepšiemu prekrveniu podporiť športový výkon. Spomínané látky môžete prijímať formou kapsúl, tabliet alebo rozpustného prášku, ktorý sa hodí ako forma predtréningového alebo potréningového nápoja.

Pokiaľ sa chcete o účinkoch aminokyselín dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Aminokyseliny: Delenie, funkcie v tele, vplyv na športový výkon a najlepšie zdroje.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.