Nočné proteíny

Nočné proteíny je kategória s proteínmi, ktoré sú zvyčajne tvorené pomaly vstrebateľnými bielkovinami. Typicky tak ide o kazeínové proteíny v podobe micelárneho kazeínu, v určitých prípadoch, samozrejme, nájdete v zložení v menšom množstve aj prímesi iných proteínov, ako je napríklad srvátkový koncentrát alebo mliečny proteín, vďaka čomu vzniká zmes obsahujúca rýchlo a pomaly vstrebateľné bielkoviny.

Samotný micelárny kazeín sa vyrába procesom mikrofiltrácie z čerstvého a odstredeného kravského mlieka a obvykle obsahuje 70 – 80 % bielkovín. Tie sa vstrebávajú postupne s rýchlosťou približne 6 g/h, čo je pomalšie ako pri srvátkových proteínoch, ktoré sa vstrebávajú s rýchlosťou 10 g/h. Aj to je dôvod, prečo ho ľudia používajú ako proteín pred spaním na noc a nahrádzajú ním napríklad tvaroh. Za túto pomalšiu vstrebateľnosť je zodpovedná špecifická guľovitá štruktúra proteínu zvaná micely. Ak vás čaká dlhší čas bez jedla a chcete zásobiť svaly kvalitnými bielkovinami, tento typ bielkovín je pre vás ako stvorený. Ukážkovými zástupcami pomaly vstrebateľných nočných proteínov z tejto kategórie sú micelárny kazeín či FueNight.

Zobraziť viac

Pre koho je vhodný nočný proteín?

• Silovo cvičiacich športovcov či vytrvalcov, ktorých čaká dlhšie hladovanie.
  • Osoby, ktoré chcú aj v noci zásobiť telo kvalitnými bielkovinami.
  • Každého, kto chce pomôcť so splnením optimálneho príjmu bielkovín.
  • Ľudí, ktorí sa snažia schudnúť a potrebujú zvýšiť príjem bielkovín.
  • Kuchárov a kuchárky, ktorí chcú navýšiť obsah bielkovín vo svojich pokrmoch.
  • Osoby v rekonvalescencii po úraze.
  • Kohokoľvek, kto chce telu dodať kvalitné bielkoviny.
  • Ľudí hľadajúcich snack, ktorý zasýti na dlhší čas.

Ako dávkovať nočný proteín?

Pri proteínoch sa obvykle odporúča dávka 0,25 – 0,3 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti. Pokiaľ sa však nechcete trápiť počítaním, neurobíte chybu, keď si dáte 20 – 40 g zmesi. To zodpovedá viac či menej naplnenej 30 g odmerke. Nočný proteín ocenia hlavne ľudia, ktorí chcú na dlhší čas zásobiť organizmus pomaly vstrebateľnými bielkovinami.

Ako používať nočný proteín?

• Najklasickejším spôsobom konzumácie je jeho zmiešanie s vodou či mliekom a vytvorenie lahodného nápoja pred spaním alebo kedykoľvek počas dňa, keď vás čaká dlhší čas bez jedla.
  • Výborne chutí tiež v ovsených a iných kašiach, ktoré dochutí a obohatí o potrebné bielkoviny.
  • Môžete ho pridať do cesta a vytvoriť bielkovinami nabité dezerty.
  • V neochutenej verzii sa hodí na prípravu slaných pokrmov, napríklad proteínovej pizze.
  • Dá sa pridať aj do smoothies či kávy. Tieto nápoje takto jednoducho obohatíte o potrebné bielkoviny. Navyše vás zasýtia na dlhší čas.

Chcete sa dozvedieť viac o kazeínovom proteíne, jeho benefitoch a správnom užívaní? Potom by vám nemal ujsť náš článok Čo je to kazeín, aké má výhody a v čom je lepší ako srvátkový proteín?

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.